Bootfitting – dopasowanie butów narciarskich do Twoich potrzeb

Buty narciarskie to najważniejszy element przy doborze sprzętu narciarskiego. Czym większe doświadczenie narciarza, tym trudniej nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dla osoby początkującej najważniejszy jest komfort, wraz ze wzrostem umiejętności zaczynamy przekładać kontrolę, czas reakcji ponad komfort. Dochodząc czasem do sytuacji, w których celowo wybieramy buty za małe. Inaczej mają osoby, które z założenia jeżdżą, lub szukają butów większych, ponieważ te zawsze są niewygodne w kostce, halluxie, czy podbiciu… i tutaj właśnie pojawia się bootfitting – czyli możliwość personalizacji butów narciarskich. Wybieramy buty, które w jak najwyższym stopniu spełnią nasze oczekiwania i w zależności od potrzeb likwidujemy miejsca, w których komfort jest niewystarczający.

1. Co to jest Bootfitting?
2. Czy każdy potrzebuje butów temoformowalnych?
3. Na czym polega personalizacja butów narciarskich – bootfitting?
4. Jakie rodzaje bootfittingu oferują producenci?
5. Ile trwa bootfitting?
6. Ile kosztuje bootfitting?
7. Bootfitting Warszawa – gdzie dopasować buty?

Co to jest Bootfitting?

Bootfitting to proces, w którym wraz z bootfitterem klientnajczęściej pod wpływem temperatury zmieniamy kształt butów narciarskich w celu poprawienia komfortu stopy. W zależności od potrzeb można formować sam botek wewnętrzny – liner, lub botek i skorupę butów narciarskich. W bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędne jest frezowanie skorupy, wycinanie fragmentów linera. Czasem boot fitting sprowadza się do dołożenia wkładki do butów narciarskich.

Sklep narciarski MCK Sport w Warszawie przy ul. 3-go Maja 2 specjalizuje się w profesjonalnym doborze butów narciarskich. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i skorzystania z fachowych rad, którymi chętnie się podzielimy! Oferujemy profesjonalny dobór butów narciarskich.

Czy każdy potrzebuje butów termoformowalnych?

Oczywiście nie każdy potrzebuje butów narciarskich ze skorupą termo formowalną. Każdy producent stara się przygotować takie buty, które w maksymalnym stopniu zaspokoją potrzeby odbiorców. Zawsze jednak znajdą się osoby, które będą potrzebowały czegoś więcej. Obserwując rynek, można zauważyć postępującym trend, w którym możliwość dopasowania botka, skorupy staje się standardem. Obecnie każdy liczący się producent sprzętu ma w swojej ofercie butów z systemami personalizacji. Co więcej w wyższych modelach, same buty są półproduktem – dopiero w połączeniu z wiedzą bootfitter’a i wraz z wykonaną pracą nabierają one pełnej wartości i zyskują właściwości, których oczekuje klient.

Wszystko jednak w granicach rozsądku i z uwzględnieniem potrzeb.

Jakie rodzaje bootfittingu oferują producenci?

Obecnie każdy liczący się producent sprzętu narciarskiego ma w swojej ofercie buty z możliwością termoformowania botka wewnętrznego, jak i skorupy. Mimo różnych nazw systemów i rozwiązań można powiedzieć, że rozwiązania i zasady działania są podobne u wszystkich. Warto jednak wybierać technologie sprawdzone, które są już od kilku sezonów na rynku. Często nowości wymagają pewnych drobnych poprawek i ulepszeń. Właśnie dlatego zachęcamy do wyboru takich producentów jak Fischer i Head. Obie firmy są w światowej czołówce producentów. W każym sezonie sprzedają dziesiątki tysięcy butów narciarskich, a oferowane przez nich technologie są dopracowane i po prostu działają.

Fischer – bootfitting:

W swojej ofercie Fischer oferuje buty w technologii Thermoshape i Vacuum. Pierwsza z nich to opcja, w której klient ma możliwość termoformowania botka wewnętrznego – linera. Technologia Vacuum to dodatkowa możliwość formowania skorupy butów narciarskich. Ta na przestrzeni ostatnich kilku sezonów zmieniała nazwy, choć co do zasady prawie się nie zmieniła:

  • Vacuum Comfort Fit
  • Vacuum Full Fit
  • Powered by Vacuum

Head – bootfitting:

Head podobnie do Fischer’a oferuje technologię Perfect Fit – czyli możliwość termoformowania botka wewnętrznego. W połączeniu z technologią Form Fit – istnieje możliwość personalizacji skorupy butów narciarskich. Od sezonu 2018/19 w wyższych modelach dostępny jest Liquid Fit. Jest to innowacyjna technologia, pozwalająca na zmniejszenie przestrzeni przy kostce, poprzez wstrzyknięcie do botka specjalnej masy.

Po buty narciarskie Fischer zapraszamy tutaj

Po buty narciarskie Head zapraszamy tutaj

liquid fit proces

Ile trwa bootfitting?

Nie da się dokładnie, co do minuty określić ile czasu może zająć właściwy dobór butów narciarskich i ich personalizacja. Wszystko zależy od kształtu stopy i oczekiwań użytkownika. Doświadczona osoba po spojrzeniu na stopy i przeprowadzeniu krótkiego wywiadu będzie w stanie dość trafnie określić jaki model butów najlepiej spełni oczekiwania klienta.

bootfitting czas trwania

W dużym skrócie dobór sprowadza się do przeprowadzenia wywiadu z klientem i wykonania pomiaru stóp. Następnie sprzedawca pokazuje klientowi najlepsze buty do przymierzenia. Po wyborze butów, w zależności od potrzeb, wykonywane są działania podnoszące komfort, czyli bootfitting. W zależności od procesu może to zając od kilku do kilkunastu minut. Niestety nie ma gwarancji, że za pierwszym razem wszystko będzie idealnie. Czasem proces może wymagać powtórzenia. Co więcej zaleca się wykonywanie wszystkich działań, bez pośpiechu, czasem z rozbiciem na etapy. Może się okazać, że lepiej jest pojeździć w butach i dopiero później korygować punkty, niż od razu wszystko robić.

W MCK Sport przy zakupie nowych butów narciarskich usługa bootfittingu jest w cenie butów i jest ona ważna 1 rok od zakupu. Nie ma obowiązku termoformowania butów przy zakupie, nie ma też reguły i każdy przypadek jest trochę inny. Zdecydowanie zachęcamy do korzystania z rad fachowców (w tym oczywiście naszych 🙂 ) nie jest sztuką kupić drogie buty narciarskie, ważne jest to żeby te spełniały oczekiwania na stoku!

Ile kosztuje bootfitting?

Przy zakupie nowych butów narciarskich w MCK Sport koszt pierwszego termoformowania butów narciarskich jest w cenie butów, usługa jest ważna rok od zakupu, zdarza się, że w pierwszym etapie nie ma potrzeby wygrzewania skorupy butów. W zależności od dalszych potrzeb usługa jest wyceniania indywidualnie od 0zł do 150zł. W kolejnym etapie można wymienić wkładki.

Usługa termoformowania butów narciarskich zakupionych poza sklepem MCK Sport jest wyceniana indywidualnie od 50zł do 150zł.

Bootfitting Warszawa – gdzie dopasować buty?

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu MCK Sport w Warszawie na Powiślu przy ul. 3-go Maja 2 z przyjemnością pomożemy wybrać najlepsze dla Ciebie buty narciarskie! Zapewniamy fachowe porady i dobór zgodny ze sztuką!

Kontakt: