Dlaczego warto wybrać rolki Rollerblade?

Rollerblade to lider pod względem produkcji rolek na świecie. Producent oferuje najwyższej jakości wykonanie rolek, trwałość oraz niezawodność. Poza świetnym sprzętem reprezentowany jest przez najlepszych riderów, oraz oferuje wysokiej klasy serwis.

Jazda na rolkach jest nie tylko zdrowa, ale również przyjemna. To sport zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jazda na rolkach pozwala szybko spalić tkankę tłuszczową, nie obciąża stawów, rozwija mięśnie nóg, pośladków oraz poprawia koordynację ruchową. Jednak, aby mieć jak najwięcej korzyści z uprawiania tego sportu, to należy wybrać dobrej jakości rolki. Omówimy zatem najważniejsze zalety rolek Rollerblade.

Jak wyglądały początki firmy Rollerblade?

Przedsiębiorstwo Rollerblade założyło w 1980 roku dwóch hokeistów z Minnesoty. Początkowo stworzone przez nich rolki były przeznaczone tylko dla hokeistów. Szybko zyskały one popularność.

Hokeiści dzięki tym rolkom mogli trenować nawet poza sezonem, co było dla nich bardzo dużym udogodnieniem. Wkrótce do hokeistów dołączyli narciarze. Zaczęli oni trenować na rolkach, gdy tylko sezon się kończył i nie mieli już oni możliwości poruszania się na nartach.

Chociaż marka Rollerblade dynamicznie się rozwijała, to nadal nie wyszła ze sprzedażą poza Stany Zjednoczone, jednak miało się to wkrótce zmienić. W drugiej połowie lat 80-tych firma Rollerblade zajęła się wyłącznie dystrybucją przez punkty detaliczne sieci sklepów sportowych. Już pod koniec lat 80-tych marka zaczęła organizować zawody sportowe rolkowe. Marka rozpoczęła promowanie tak zwanego rolkarstwa agresywnego, które było nowością na rynku.

Lata 90-te były dla tego przedsiębiorstwa czasem największego rozwoju. Najpierw Rollerblade rozpoczęło dystrybucję międzynarodową w kilku państwach na świecie. Kolejnym etapem w nich rozwoju było wykupienie przez Nordicę, połowy akcji firmy Rollerblade.

Co wyróżnia rolki Rollerblade?

W latach 90-tych zmieniła się również metoda produkcji rolek. Firma wprowadziła nowe systemy technologiczne. Zaczęła produkować z lżejszych materiałów i jednocześnie bardziej wytrzymałych. Nowością był również innowacyjny system hamowania ATB, czyli Advanced Braking System.

Dodatkowo rolki marki Rollerblade są wyposażone w:

 • wentylowane skorupy lub oddychające buty wewnętrzne;
 • system zamykania klamer;
 • rdzeniowy system kółek;
 • stopniowy system hamowania;
 • buty wewnętrzne wykonane z materiałów, które regulują temperaturę stopy.

Duży wybór rolek marki Rollerblade

Dużą zaletą rolek tej firmy jest to, że są one dopasowane do każdego. Niezależne od płci, wieku oraz od stylu jazdy. Marka Rollerblade posiada w swojej ofercie rolki do jazdy agresywnej, freestylowej, modele rolek dla kobiet (Women’s Specific Skate), oraz regulowane rolki dziecięce.

Jakie są dostępne kolekcje rolek Rollerblade?

Wszystkie dostępne rolki dzielą się na następujące kategorie:

 • Speed;
 • Fitness:
 • Urban;
 • BladeRunner.

W serii Speed Race znajdziesz rolki przeznaczone do bardzo szybkiej jazdy. Ich wewnętrzna część dopasowuje się do stopy pod wpływem ciepła, a zewnętrzne elementy są zrobione z wyjątkowo wytrzymałego włókna węglowego. W środku rolek Rollerblade jest microfibra.

Natomiast rolki Long Distance są przeznaczone dla osób, które przygotowują się do maratonów lub półmaratonów. Rolki bardzo dobrze dopasowują się do stóp i są wykonane z włókna węglowego.

Rolki Rollerblade do jazdy po mieście

Kolejną kategorią się rolki odpowiednie do fitnessu i rekreacji. Wyróżniają się one tym, że są wygodne, trwałe i bezpieczne. Rolki Rollerblade z tej kolekcji są strzałem w dziesiątkę dla osób, które dopiero uczą się jazdy na rolkach.

Rolki z serii Urban dzielą się na freeskate oraz street&park. Ten rodzaj rolek będzie dobrym wyborem dla osób, które preferują jazdę miejską. Są one odpowiednie do skoków i slide. Można w nich też wykonywać slalomy lub grać w hokeja. Nie są one jednak polecane do jazdy po betonie, ponieważ ich klamry mogą się niszczyć.

Rolki Rollerblade z serii BladeRunner są najtańsze i będą odpowiednim wyborem dla każdego, kto chce jeździć rekreacyjnie. W rolkach zastosowano klasyczne łożyska typu ABEC. Można w nich spotkać szyny kompozytowe lub aluminiowe o mniejszej wytrzymałości niż w omawianych wcześniej modelach.

Przy tak dużym wyborze, na pewno każda osoba niezależnie od wymagań i poziomu zaawansowania, znajdziesz w ofercie firmy Rollerblade, swoje ulubione rolki.

Systemy zapięć w rolkach Rollerblade

Twoje rolki Rollerblade mogą posiadać różne, opisane poniżej, cechy. Przed rozpoczęciem jazdy na rolkach zapoznaj się z ich funkcjami.

 • Zacisk sznurowania (Instrukcja naoczna nr 2 i 3).
 • System szybkiego wiązania/Zacisk sznurowania (Instrukcja naoczna nr 4,5 i 6).
 • Cholewka/Klamry z mechanizmem zapadkowym na śródstopiu (Instrukcja naoczna nr 7, 8, 9, 10, 11 i 12).
 • Klamry cholewki bez mechanizmu zapadkowego (Instrukcja naoczna nr 13, 14 i 15).
 • Pasek z klamrą/Pętla języka (Instrukcja naoczna nr 16 i 17).
Instrukcja do rolek Rollerblade

Jak przyciąć pasek mankietu Macroblade – film instruktażowy

Jak zdjąć i wymienić hamulce w rolkach Rollerblade?

Firma Rollerblade oferuje różne typy standardowych hamulców, które montuje się i demontuje w ten sam sposób:

 1. Hamulec ze sworzniem (Instrukcja naoczna nr 30).
 2. Hamulec bez sworznia (Instrukcja naoczna nr 31).
 3. Płozy z hamulcem o niskiej równowadze (Instrukcja naoczna nr 32).
 4. Hamulec z przymocowanymi do płóz kółkami 110 mm (Instrukcja naoczna nr 33 i 34).

W większości modeli rolek hamulec może być zamontowany zarówno na lewej, jak i na prawej rolce.

Niektóre bardzo zaawansowane technicznie rolki Rollerblade nie posiadają hamulców i przeznaczone są dla zaawansowanych skejterów.

Montowanie hamulca na rolce Rollerblade

Akcesoria do hamulaca – dla niektórych modeli bez hamulca na rolce

Do rolek dołączone są śruby i klucz imbusowy (również wkrętak krzyżowy Philips może okazać się konieczny). Więcej informacji na temat wskazanych na rysunku wartości dokręcenia (Instrukcja naoczna nr 23).

Jeśli jest to hamulec ze sworzniem, włóż sworzeń w odpowiednie miejsce i delikatnie wbij go młotkiem. Sworzeń powinien być zrównany z powierzchnią płozy (Instrukcja naoczna 30, 31, 32, 33 i 34 znajdująca się powyżej).

Demontowanie hamulca w rolkach Rollerblade

Wykręć dłuższą śrubę ośki, używając w tym celu klucza imbusowego. Następnie wymień na śrubę o długości extra standard. Więcej informacji na temat wskazanych na rysunku wartości dokręcenia (Instrukcja naoczna nr 23 oraz Instrukcja naoczna nr 30,31,32,33 i 34 znajdująca się powyżej). Zaleca się pozostawienie hamulca na rolce.

Film instruktażowy

Jak wymienić koła i łożyska w rolkach Rollerblade?

Aby mieć jak najwyższą satysfakcję z jazdy na rolkach Rollerblade, regularnie zamieniaj miejscami i sprawdzaj stan kółek. Jeśli kółka są zbyt mocno starte lub starte nierówno, Twoja stabilność na rolkach i przyczepność może być osłabiona, co może być dla Ciebie niebezpieczne. Rollerblade zaleca, by regularnie zamieniać kółka miejscami, a jeśli za mocno się zużyją, aby wymienić je na nowe.

Jak ocenić zużycie kółek w rolkach Rollerblade?

Nie ma jednej ogólnej zasady dotyczącej zużycia kółek. Firma Rollerblade sugeruje wymianę kółek na długo przed zużyciem uretanu lub zanim zaczną pojawiać się w nim uszkodzenia. Wszystkie kółka należy wymienić na nowe jednocześnie.

Dodatkowo przy każdej zmianie kółek Rollerblade zaleca zastosowanie jednej małej kropli niebieskiego (usuwalnego) uszczelniacza do gwintów, przeznaczonego do gwintów osiek.

Rollerblade oferuje 2 rodzaje osiek:

 • Pierwszy rodzaj osiek (Instrukcja naoczna nr 18) składa się z mniejszej śruby, która wkręca się w większą.
 • Drugi rodzaj osiek (Instrukcja naoczna nr 19) jest zaprojektowany do zaawansowanych technologicznie płóz aluminiowych i wkręca się bezpośrednio w płozę.

Jak zamieniać miejscami kółka?

Zamiana kółek miejscami.
Zamiana kółek miejscami.
Zamiana kółek miejscami w rolkach o różnych rozmiarach kółek.

Jak odkręcać i montować kółka w rolkach Rollerblade?

Odkręcanie kółek:

 1. Odkręć kółko przy użyciu załączonego w opakowaniu klucza imbusowego#4 (Instrukcja naoczna nr 22).
 2. Wyjmij ośkę.

Montaż kółek:

 1. Włóż ośkę.
 2. Dokręć bezpiecznie śrubę (Instrukcja naoczna nr 23).

Rollerblade zaleca, aby przy każdej zmianie osiek i śrub, stosować jedną małą kroplę niebieskiego (usuwalnego) uszczelniacza do gwintów, przeznaczonego do gwintów osiek.

Jak czyścić łożyska w rolkach Rollerblade?

Aby łożyska w rolkach działały dłużej, powinny być czyszczone i smarowane. Przed przystąpieniem do czyszczenia łożysk:

 1. Za pomocą dostarczonego w wyposażeniu klucza imbusowego#4 usuń cztery kółka.
 2. Za pomocą szmatki usuń z kółek zabrudzenia i drobiny.
 3. Wyczyść ośki.
 4. Przy użyciu szmatki wyczyść wnętrze płozy.
 5. Jeżeli łożyska nie obracają się luźno, zastosuj 2 małe krople smaru. Do smarowania nadaje się większość smarów do łańcuchów rowerowych – (Instrukcja naoczna nr 24).
 6. Jeżeli łożyska nadal nie obracają się luźno, w razie konieczności, wymień łożyska.
 7. Włóż ponownie kółka do płozy.
 8. Zastosuj jedną małą kroplę niebieskiego (usuwalnego) uszczelniacza do gwintów osiek.
 9. Zamocuj i przykręć ośki.

Film instruktażowy

Jak zmienić położenie płozy w wybranych modelach rolek Rollerblade?

W niektórych modelach rolek Rollerblade, możesz regulować położenie płozy, co pozwoli Ci na dostosowanie rolek do indywidualnego stylu jazdy. Aby określić czy można dokonać regulacji pozycji Twojej płozy, skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę producenta Rollerblade.

Jeżeli regulacja położenia płozy jest możliwa, możesz przesunąć płozę na zewnątrz, aby łatwiej inicjować odepchnięcie lub do wewnątrz, dla lepszej skrętności i przeniesienia energii.

Dostosowanie płozy w rolkach Rollerblade – płoza 4-kółkowa

 1. Wyjmij drugie i trzecie kółko.
 2. W przypadku bocznego dostosowania, poluzuj śruby mocujące płozę i przesuń płozę do pożądanej pozycji (w każdą stronę możesz przesunąć o 5 mm). W trakcie regulowania płozy poluzuj śruby, bez ich kompletnego usuwania (Instrukcja naoczna nr 25 i 26).
 3. Dokręć bezpiecznie wszystkie śruby mocujące (Instrukcja naoczna nr 27)

Zalecane wartości dokręcania:

 1. Wymień kółka. Więcej informacji na temat wskazanych na rysunku momentów dokręcenia (Instrukcja naoczna nr 23).
 2. Po każdej zmianie osiek i śrub Rollerblade zaleca zastosowanie jednej małej kropli niebieskiego (usuwalnego) uszczelniacza do gwintów przeznaczonego do gwintów osiek.
 3. Aby uzyskać dodatkową pomoc, skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę producenta www.rollerblade.com.

Usuwanie i wymienianie płozy w wybranych modelach rolek Rollerblade

Aby określić czy Twoja płoza jest wyjmowana i wymienialna, skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę producenta Rollerblade. (Instrukcja naoczna nr 28 i 29).

Po każdej wymianie płozy, podczas mocowania, Rollerblade zaleca używanie nowych śrub. Jeżeli śruba obluzuje się, dodaj jedną małą kroplę niebieskiego (usuwalnego) płynu uszczelniającego na gwinty śrub. Zakręć mocno śruby. Odnośnie momentów dokręcania, patrz na tabelę.

Film instruktażowy

Jak regulować rolki Rollerblade dla dzieci?

Rollerblade ma w swojej ofercie wygodne i proste w obsłudze rolki dla dzieci, które mogą być dopasowane do rozmiaru stopy w zaledwie kilka sekund. Rolki zostały stworzone po to, by rosnąć wraz ze stopą dziecka. Rozsuwane rolki można regulować w zakresie 4 rozmiarów. Rozmiary podane są według rozmiarówki USA.

Regulowanie rozmiaru rolek Rollerblade dla dzieci

Przed próbą regulacji rozmiaru zaleca się poluzowanie pasków powerstrap i sznurówek (Instrukcja naoczna 35 i 36).

Regulacja rolek dla dzieci

Film instruktażowy