Jak dobrać kije narciarskie?

Jak dobrać kije narciarskie – podpowiadamy:

jakie kije wybrać

Wbrew pozorom kije narciarskie, które wiele osób traktuje jako dodatek, są równie ważnym elementem na stoku co buty narciarskie i narty. Kije pomagają zachować równowagę na stoku oraz w jeździe pozwalają zachować właściwą postawę. W skrócie dobrze dobrane kijki mogą znacznie poprawić technikę jazdy.

Kije narciarskie najczęściej wykonane są z aluminium, zdarzają się również modele carbonowe, oraz wykonane z włókien węglowych, które są dużo lżejsze i węższe. Na ogół kije powinny być lekkie oraz odpowiednio sprężyste, a tym samym odporne na odkształcenia.

 

 

jak dobrac kije narciarskie

Wyższe modele posiadają wyprofilowaną rękojeść wykonaną ze specjalnie dobranych materiałów, która dobrze leży w dłoni i nie ślizga się w niej. Stalowe groty pozwalają wbić kijki w twardy zmrożony śnieg. Warto jeszcze zwrócić uwagę na talerzyki – mniejsze stosowane w kijach racingowych i większe w kijach grupy all mountain, czy freeridowych, które mniej zapadają się w głębokim śniegu.

 

 

Co więcej, w sklepach można spotkać dwa rodzaje kijków narciarskich: proste i wykrzywione. Proste modele są do klasycznych zjazdów. Natomiast wygięte kije są bezpośrednio zapożyczone z zawodów pucharu świata. W konkurencjach slalomu giganta, czy zjazdu stosuje się wygięte kije racingowe do szybkiej jazdy. Takie kije zapewniają mniejsze opory powietrza, co dla sportowców ma spore znaczenie. A na zwykłym stoku takie kije po prostu fajnie wyglądają.

jak dobrac kije

Podsumowując – najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości kijków narciarskich. Jak to sprawdzić? Odwracamy kijek do góry nogami, opieramy go rączką na ziemi i stojąc prosto, chwytamy kijek pod talerzykiem. Ułożony w ten sposób kijek będzie miał długość zbliżoną do długości po wbiciu w śnieg. Jeżeli ramię z przedramieniem tworzy kąt prosty (90°) oznacza to, że kije są dobrze dobrane. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy tabelę ułatwiającą dobór kijków narciarskich.

 

Tabela jak dobrać kije narciarskie:

WZROST – DŁUGOŚĆ KIJKA

150-159cm – 110cm

160-168cm – 115cm

169-175cm – 120cm

176-184cm – 125cm

185-192cm – 130cm

193cm – 135cm

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz najnowsze wiadomości w kategorii Narty

Narty Warszawa

Narty – Warszawa? Zeszłotygodniowe opady śniegu w stolicy sprawiły, że ta kombinacja stała się możliwa. Warstwa śniegu pokrywająca warszawskie pagórki i leśne ścieżki pozwala zarów...

Jak regenerować siły po nartach?

Dorosła osoba ważąca 60 kg potrzebuje dziennie mniej więcej 1500 kcal na podstawowe procesy życiowe takie jak oddychanie, krążenie krwi, trawienie, praca układu nerwowego i utrzymanie tempera...

Które narty Head Supershape wybrać?

Na narty HEAD z linii Supershape składają się cztery modele nart on piste, których parametry będą odpowiedzią na oczekiwania różnych grup narciarzy. Aktualnie to chyba najbardziej wydajna i ...
Znajdujesz się aktualnie w: