Jak dobrać kije narciarskie?

Jak dobrać kije narciarskie – podpowiadamy:

jakie kije wybrać

Wbrew pozorom kije narciarskie, które wiele osób traktuje jako dodatek, są równie ważnym elementem na stoku co buty narciarskie i narty. Kije pomagają zachować równowagę na stoku oraz w jeździe pozwalają zachować właściwą postawę. W skrócie dobrze dobrane kijki mogą znacznie poprawić technikę jazdy.

Kije narciarskie najczęściej wykonane są z aluminium, zdarzają się również modele carbonowe, oraz wykonane z włókien węglowych, które są dużo lżejsze i węższe. Na ogół kije powinny być lekkie oraz odpowiednio sprężyste, a tym samym odporne na odkształcenia.

 

 

jak dobrac kije narciarskie

Wyższe modele posiadają wyprofilowaną rękojeść wykonaną ze specjalnie dobranych materiałów, która dobrze leży w dłoni i nie ślizga się w niej. Stalowe groty pozwalają wbić kijki w twardy zmrożony śnieg. Warto jeszcze zwrócić uwagę na talerzyki – mniejsze stosowane w kijach racingowych i większe w kijach grupy all mountain, czy freeridowych, które mniej zapadają się w głębokim śniegu.

 

 

Co więcej, w sklepach można spotkać dwa rodzaje kijków narciarskich: proste i wykrzywione. Proste modele są do klasycznych zjazdów. Natomiast wygięte kije są bezpośrednio zapożyczone z zawodów pucharu świata. W konkurencjach slalomu giganta, czy zjazdu stosuje się wygięte kije racingowe do szybkiej jazdy. Takie kije zapewniają mniejsze opory powietrza, co dla sportowców ma spore znaczenie. A na zwykłym stoku takie kije po prostu fajnie wyglądają.

jak dobrac kije

Podsumowując – najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości kijków narciarskich. Jak to sprawdzić? Odwracamy kijek do góry nogami, opieramy go rączką na ziemi i stojąc prosto, chwytamy kijek pod talerzykiem. Ułożony w ten sposób kijek będzie miał długość zbliżoną do długości po wbiciu w śnieg. Jeżeli ramię z przedramieniem tworzy kąt prosty (90°) oznacza to, że kije są dobrze dobrane. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy tabelę ułatwiającą dobór kijków narciarskich.

 

Tabela jak dobrać kije narciarskie:

WZROST – DŁUGOŚĆ KIJKA

150-159cm – 110cm

160-168cm – 115cm

169-175cm – 120cm

176-184cm – 125cm

185-192cm – 130cm

193cm – 135cm

Zapytaj profesjonalistów

Jak dobrać kije narciarskie?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz najnowsze wiadomości w kategorii Narty

Czy można jeździć na nartach w ciąży?

Czy można jeździć na nartach w ciąży? Wiele kobiet zastanawia się czy będąc w ciąży można jeździć na nartach. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Po pierwsze ważna jest kwestia umiejętno...

Kolekcja nart Head 2020 – zobacz co nowego!

Kolekcja nart Head 2020 – zobacz co nowego! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową kolekcją nart Head na sezon 2019/2020. Jako jedni z pierwszych mamy okazję w pełni pokazać co nowego ...
Znajdujesz się aktualnie w: