Jak dobrać kije narciarskie?

Wbrew pozorom kije narciarskie, które wiele osób traktuje jako dodatek, są równie ważnym elementem na stoku co buty narciarskie i narty. Kije pomagają zachować równowagę na stoku oraz w jeździe pozwalają zachować właściwą postawę. W skrócie dobrze dobrane kijki mogą znacznie poprawić technikę jazdy.

Podstawowe rodzaje i budowa kijków narciarskich

Budowa kijków narciarskich:

 • aluminiowe,
 • zdarzają się również modele carbonowe,
 • oraz wykonane z włókien węglowych, które są dużo lżejsze i węższe.

Kije carbonowe są lżejsze, dzięki bardziej wytrzymałym materiałom są węższe (mniejsza średnica kija) co fajniej wygląda i jest bardziej komfortowe dzięki niższej wadze. Niestety droższe komponenty wpływają na cenę, dlatego są droższe od aluminiowych.

Wygięty kij narciarski - różnice

Na co zwrócić uwagę przy doborze pierwszych kijów narciarskich?

Najważniejszy jest dobór długości do wzrostu, ważne żeby kijki mieć ze sobą – mają one wpływ na naszą postawę przy nauce jazdy na nartach, oraz wpływają na nasze bezpieczeństwo, oraz komfort innych na stoku. Jazda bez kijków jest niezalecana!

Wzrost Długość kijka
Tabela – jak dobrać kije narciarskie?
101 – 106 cm 70 cm
107 – 113 cm 75 cm
114 – 121 cm 80 cm
122 – 128 cm 85 cm
129 – 136 cm 90 cm
137 – 143 cm 95 cm
144 – 150 cm 100 cm
151 – 156 cm 105 cm
150 – 159 cm 110 cm
160 – 168 cm 115 cm
169 – 175 cm 120 cm
176 – 184 cm 125 cm
185 – 192 cm 130 cm
193 cm i więcej 135 cm

Czy są jakieś różnice między kijami prostymi a wygiętymi?

Kije wygięte są zaprojektowane dla zawodników pod slalom gigant i zjazd, ich wygięcie ma wpływać na mniejsze opory powietrza i lepsze dopasowanie do ciała narciarza. Dla amatorów różnią się po prostu kształtem, przez co mogą się bardziej podobać.

Czy kolor ma jakieś znaczenie przy doborze kijków narciarskich?

Kolor kijków nie ma wpływu na nasz styl jazdy, także jest to element wizerunkowy.Narciarze najczęściej dobierają kolor kijków pod inne elementy sprzętu lub ubioru.

Pamiętaj że kije narciarskie w awaryjnej sytuacji mogą Ci posłużyć do wezwania pomocy więc ich bardziej odblaskowy kolor może być przydatny, mamy jednak nadzieję że tak nigdy nie będzie.

Czy końcówka kijka narciarskiego ma znaczenie?

Czym większy talerzyk kijka, tym ten może mniej zapadać się w głębokim śniegu, z drugiej strony, czym mniejszy talerzyk tym mniejsze opory powietrza i szybciej możemy jechać – wszystko zależy od potrzeb, niemniej bardziej ma tutaj znaczenie, z którą grupą narciarz się utożsamia Race, czy Freeride jeżeli nie wiesz jaki kij wybrać, skontaktuj się z nami.

Podsumowując – najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości kijków narciarskich.

Kije narciarskie dla profesjonalistów jak i amatorów

Jak sprawdzić czy mamy dopasowane kije narciarskie?

Odwracamy kijek do góry nogami, opieramy go rączką na ziemi i stojąc prosto, chwytamy kijek pod talerzykiem. Ułożony w ten sposób kijek będzie miał długość zbliżoną do długości po wbiciu w śnieg. Jeżeli ramię z przedramieniem tworzy kąt prosty (90°) oznacza to, że kije są dobrze dobrane. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy tabelę ułatwiającą dobór kijków narciarskich.

Zapytaj profesjonalistów

Jak dobrać kije narciarskie?

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz najnowsze wiadomości w kategorii Narty

  Nowa seria nart Fischer Ranger

  Nowa linia All-mountain/Freeride naprawdę zasługuje na swoją nazwę, oferując narciarzom nieskończone możliwości w górach. Nowa seria Fischer Ranger jest wynikiem ciągłej współpr...

  Narty Head – najlepsze modele na sezon 2021

  Head jest jednym z najbardziej znanych producentów sprzętu narciarskiego na świecie. Tworzy również doskonałe rakiety tenisowe. Właściciel firmy Head w 1950 roku stworzył pierwsze narty i tym...
  Znajdujesz się aktualnie w: