Myślicie, że próbowaliście już wszystkiego na nartach? Narciarstwo zjazdowe, biegówki, jazda w backcountry, heli-skiing, snowboard? Właśnie dla tych, którym adrenalina jest potrzebna jak tlen, a ciągłe zmiany są jedynym sposobem utrzymania ciśnienia krwi wymyślono skijoring! Słowo skijoring pochodzi z języka norweskiego i oznacza dosłownie „jazda na nartach”. Od klasycznego podejścia do narciarstwa skijoring różni się jednak tym, że narciarz oprócz siły własnych mięśni do poruszania się wykorzystuje również siłę mięśni swojego pupila. Narciarz i pies mają na sobie uprzęże, które są połączone ze sobą za pomocą liny holującej.
CZY TWÓJ PIES POLUBI SKIJORING?
Jest to sport wprost stworzony dla żywotnych, pełnych energii psów, dla których zwykły spacer to za mało. Jeżeli Wasz pies regularnie zrywa się ze smyczy, puszczając się po parku w szalonym biegu, to znak, że może być stworzony do skijoringu. Skijoring pozwala pupilom wyszaleć się do woli! Najbardziej nadają się do niego duże lub średniej wielkości psy o atletycznej budowie. Husky, malamuty, anatoliany i wszystkie pozostałe rasy psów wywodzących się z terenów wysokogórskich, będą miały nieznaczną przewagę od swoich nizinnych kuzynów. Nie przekreśla to jednak szans Waszego energicznego labradora na czerpanie pełni przyjemności z tego sportu. Jeżeli macie w domu psa rasy: Labrador, Rhodesian ridgeback, Dog niemiecki, Chart, Border Collie, a nawet pudla – możecie z powodzeniem spróbować z nim tego sportu. Najważniejsze, aby Wasz pupil kochał biegać i ciągnąć! Miłośnikom czworonogów radzimy, aby przed przypięciem sobie i pupilowi uprzęży, upewnili się czy pies dobrze reaguje na komendy.
DLA KOGO?
Jeżeli od dawna szukaliście sposobu na to jak połączyć ukochany sport z miłością do czworonoga – bingo! To może być sport dla Was. Jednak zanim wybierzecie się na narty z psem, pozbądźcie się oczekiwań, że Wasz pupil odfajkuje całą brudną robotę za Was. Skijorerzy są odpowiedzialni za samodzielne poruszanie się, dlatego muszą być dobrej formie fizycznej. Pies co prawda ciągnie nas do przodu, ale potrzeba jeszcze dobrze rozwiniętych mięśni brzucha i dolnej części pleców, aby utrzymać równowagę i nie zostać przeciągniętym przez psa po śniegu. Zdecydowanie odradzamy te sport wszystkich początkującym narciarzom. Tylko doświadczeni narciarze będą gotowi na przyjęcie tego wyzwania.
GDZIE UPRAWIAĆ SKIJORING?
Skijoring można z powodzeniem uprawiać prawie w każdym miejscu w tej części Europy. Wystarczy znaleźć szerokie połacie stosunkowo płaskiego i niezamieszkałego terenu. Niestety, wciąż mało jest dedykowanych tras, po których bezkonfliktowo mogą poruszać się narciarze na biegówkach i z psami. Wyjątek stanowi trasa w austriackim Seefeld. Na wjeździe oraz w kilku miejscach 2-kilometrowej drogi znajdują się znaki informujące nas, że psy są tu mile widziane! Trasa jest świetnie przygotowana, wyratrakowana, lekko pofałdowana, a wzdłuż niej ustawione są nawet specjalne kosze na psie odchody.
Zanim spróbujecie tego sportu, obejrzyjcie online kilka filmów ze skijoringu. Zawsze dobrze jest wiedzieć, w co się pakujecie. 🙂
Cover photo by Randi Hausken from Bærum, Norway