Jak dobrać buty narciarskie?

Jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie stanowią najważniejszy element w doborze sprzętu narciarskiego. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, buty są ważniejsze od nart. Źle dobrane nie pozwolą nam wykorzystać potencjału nowych nart. Właściwie dobrane buty narciarskie zapewniają komfort przez cały dzień na stoku, przy jednoczesnym dobrym, wręcz idealnym dopasowaniu do stopy.

Właściwy dobór butów powinien być wypadkową kilku parametrów i cech. Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy jak dobrać buty narciarskie:

 • Rozmiar stopy – mondo point

  – mierzymy długość stopy w cm stając na kartce i zmierzoną długość zaokrąglamy do 0,5cm w górę np. zmierzone 27,3cm to rozmiar 27,5.

rozmiary butów narciarskich fischer 2019

 

 • Szerokość skorupy

  – stajemy na kartce i nie obciążając stopy mierzymy szerokość w mm w najszerszym punkcie. Stopa nie powinna być szersza od szerokości skorupy buta i nie powinna być węższa, niż 5-7% szerokości skorupy.

  – dla każdej długości buta (zwykle co 1), producent określa szerokość skorupy w mm – producenci podają szerokość nominalną skorupy dla rozmiaru 26 np. 102mm, szerokość zwykle zmienia się o 2 mm wraz ze zmianą rozmiaru, jeżeli wartość 102mm jest dla długości 26,5, to dla 27,5 będzie to już 104mm, 28,5 to 106mm itd. – generalnie nasza stopa nie powinna być szersza od podanej przez producenta wartości.

  Szerokości skorupy butów narciarskich podawane dla długości nominalnej 26 Mondopoint.

-96/97mm dla zawodników, bardzo wąskie, mało komfortowe
-98mm świetne trzymanie, wąskie, mało komfortowe
-100mm dobrze dopasowane, dla osób szukających sportowych właściwości, przy zachowaniu minimum komfortu
-102mm dla narciarzy szukających komfortu i dobrego trzymania (najbardziej uniwersalne)
-104mm dla narciarzy szukających komfortowych butów
-106mm dla narciarzy z szeroką stopą szukających komfortowych butów
W niektórych modelach w opisie znajdują się literki HV (high volume) i LV (low volume), które również określają właściwości butów narciarskich.

Buty narciarskie HEAD Nexo Lyt 2019

 • Flex index – twardość skorupy buta

  – po długości skorupy jest to drugi parametr na podstawie, którego wybierane są buty narciarskie. W tym przypadku pod uwagę bierze się umiejętności, kondycję fizyczną, wagę i wiek. Flex index dla kobiet jest zwykle w zakresie 50 – 110, dla mężczyzn 70-140. Czym mniejszy index twardości, tym buty są miękksze i bardziej komfortowe, czym większy tym buty są twardsze dla lepszej kontroli (zwykle również twarde buty są trochę węższe, dla lepszego trzymania stopy – co jest niezwykle istotne dla bardziej zaawansowanych narciarzy).

Flex index kobiety:

FLEX INDEX Przeznaczenie i właściwości
50-60 Początkujące narciarki stawiające komfort ponad wszystko
60-70 Początkujące i średniozaawansowane narciarki szukające komfortowych butów do jazdy
70-90 Zaawansowane narciarki szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
90-110 Zaawansowany / Ekspert dla wysportowanych i doświadczonych narciarek

Flex index mężczyźni:

FLEX INDEX Przeznaczenie i właściwości
70-80 Początkujący narciarze stawiający komfort ponad wszystko
80-90 Średniozaawansowane narciarki szukające komfortowych butów do jazdy
90-110 Zaawansowane narciarki szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
120 i więcej Dla ekspertów / zawodników

Przykład 1: Dla wysportowanego, początkującego mężczyzny ważącego 85kg sugerujemy flex 80-85.

 • Waga narciarza

  – producenci zawsze projektują wg uśrednionych wartości, w związku z tym, jeżeli nasza waga różni się od średniej, możemy dobierać buty z większą swobodą – np. kobieta 175cm wzrostu 50 kg wagi, może wybrać buty z mniejszym Flex’em, natomiast mężczyzna 170cm wzrostu, waga 110kg może wybrać buty trochę twardsze w stosunku do umiejętności – większa waga narciarza to większe siły i obciążenia na skorupie buta

 • Poziom narciarza

  (początkujący, zaawansowany, ekspert) – na postawie poziomu można określić jakiej twardości oraz szerokości powinny być buty narciarskie

 • Zastosowanie buta

  (Piste – na trasy, Race, Junior, Damskie, Freeride, Freestyle) – ten punkt skierowany jest do bardziej wymagających i doświadczonych narciarzy, dla początkujących osób podstawowa sprawa to komfort, zaawansowani narciarze mają już swoje upodobania, własny styl jazdy i mogą wybierać buty z poszczególnych grup, które mają już konkretne zastosowanie, czy właściwości. Np. Buty freeride’owe to buty zwykle 3-klamrowe, posiadające regulację cholewki umożliwiającą podchodzenie, posiadają dodatkowe systemy tłumienia drgań. Buty są bardziej elastyczne w przedniej części, przez co przystosowane są do jazdy poza trasami. Buty juniorskie wyróżniają się niską cholewką. Są miękksze i dużo lżejsze w zależności od wielkości mogą mieć od 1 do 4 klamer. Buty zaprojektowano tak żeby były łatwe do wkładania i zdejmowania.

  Dopasowanie – Boot fitting

  – buty narciarskie powinny być odpowiednio dopasowane do stopy. Dokładne dopasowanie butów umożliwiają specjalne systemy wprowadzane przez producentów, które zapewniają odpowiednie dopasowanie.

 • Fischer Thermoshape – to nowoczesny system Fischera dopasowujący kształt kapcia do stopy, bazujący na najpopularniejszych rozwiązaniach na rynku. System jest bezobsługowy, nie wymaga dodatkowych kosztów! Zasada działania jest bardzo prosta po kilku godzinach używania pod wpływem ciepła kapeć butów formuje się do kształtu stopy. W przypadku nietypowych kształtów stóp, różnych deformacjach Fischer oferuje bardziej zaawansowane systemy: Fischer Powred by Vacuum ( starszy Vacuum Comfort Fit) oraz Fischer Vacuum Full Fit.fischer vacuum fit processFischer Vacuum Full Fit – to najbardziej zaawansowane formowanie butów Fischer’a. System umożliwia formowania całej skorupy w zakresie 10mm. Buty mogą być formowane do pięciu razy i dostosowywane do stóp w czasie specjalnego procesu, który trwa około 20 minut. Proces wymaga skorzystania ze specjalnej maszyny – koszt formowania to około 350-500zł Fischer VACUUM FIT to także idealny transfer mocy i szybkość reakcji. Dla sportowych narciarzy są to buty bez ograniczeń i kompromisów między wygodą, a wydajnością.Tworzywo VACU-PLAST zapewnia, że buty zachowują swoje właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach, nie tracąc swojego flex-u, dzięki czemu stopy nie będą marzły i czuły ucisków.         
 • Fischer Powered by Vacuum (starszy Vaccum Comfort Fit) to technologia dopasowania butów narciarskich oparta na technologii Vacuum Full Fit, ale skierowana do mniej wymagających narciarzy. W tym przypadku możliwe jest formowanie tylko dolnej części skorupy. Cholewka dostosowuje się na zzasadzie systemu Thermoshape. Formowanie trwa około 15 min, koszt około 150-250zł.

Uwaga: Informacje zawarte powyżej mają na celu pomoc w wyborze odpowiedniego modelu buta. Określenie dokładnej objętości i kształtu kapcia jest trudne do scharakteryzowania, zdarza się, że mimo dobrze zmierzonej stopy but nie pasuje, ze względu na indywidualne cechy stopy.

Najnowszym trendem, są aplikacje pozwalające na stworzenie scanu 3d naszego kształtu stopy, na tej podstawie system sugeruje wybór odpowiednich butów. Na ten moment jest to bardzo ciekawa technologie, która jednak nie zastępuje możliwości przymierzenia butów w sklepie stacjonarnym.

fischer vacuum 3d scan

Przypominamy – jeżeli zakupione buty nie pasują, prosimy w ciągu 14 dni od otrzymania butów zgłosić zwrot lub zamianę na inny model!

W przypadku innych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt!

Zapytaj profesjonalistów

Jak dobrać buty narciarskie?

  *Uwaga prosimy o dokładne zmierzenie długości i szerokości stopy, co do 1mm!

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz najnowsze wiadomości w kategorii Buty narciarskie

  Znajdujesz się aktualnie w: