Jak wybrać gogle?

Jak dobrać gogle narciarskie?

Gogle narciarskie są jednym z ważniejszych elementów wyposażenia na stok – podpowiadamy jak je dobrać. Podstawowa sprawa to wybór odpowiedniej szyby. Gogle mają różne rodzaje szyb, przy wyborze warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Znak CE w celu zagwarantowania bezpieczeństwa – w tym wypadku wystarczy, że ograniczymy się do wyboru znanego producenta. Druga sprawa to stopień ochrony, w zakresie od 0 do 4.

Gogle powinny filtrować 100% promieniowania UV i dla komfortu zmniejszać przepuszczalność światła widzialnego (tkz. transmitancja – ilość światała słonecznego docierająca do oka).

Stopień ochrony szyb w goglach:

Gogle narciarskie występują z szybami, które dzielą się na 5 kategorii w zależności od ilości przepuszczanego światła słonecznego:

Klasa S0: Soczewki te absorbują 20% światła. Gogle są bardziej estetyczne uspokojenie.
Klasa S1: Szyby te można stosować w szare dni, absorbują one od 20 do 57% światła.
Klasa S2: 57 do 82% światła jest absorbowana. Dla przeciętnej jasności słonecznej.
Klasa S3: Do mocnego słońca od 82 do 92% światła słonecznego jest wchłaniane.
Klasa S4: Do bardzo jasnych warunków szyby wchłaniają od 92 do 97% światła słonecznego.

Szyby SMITH Chroma Pop w goglach narciarskich:

chroma-pop-zakres-kategorii-szyb

Zobacz więcej dzięki ChromaPop

Gdy zobaczysz więcej, możesz zrobić więcej. Technologia soczewek ChromaPop poprawia wyrazistość i naturalny kolor, dzięki czemu bez wysiłku zobaczysz więcej szczegółów. Więcej szczegółów daje przewagę potrzebną do pewności działania i większej zabawy.

chroma pop

 • Ostrzejszy obraz – ULEPSZONE DOŚWIADCZENIE Spraw, by każda chwila była bardziej żywa i wyraźna.
 • Łatwiej – NATYCHMIASTOWA KORZYŚĆ Postaw na matkę naturę bez oczu, które muszą tak ciężko pracować.
 • Szybciej – WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ Zaufanie do tego, co widzisz, pozwala przekraczać granice szybciej i dalej.

Gogle SMITH na słoneczne warunki pogodowe:

smith_szyby_slonce

Gogle SMITH na zmienne warunki pogodowe:

smith_szyby_uniwersalne

Gogle SMITH na pochmurne warunki pogodowe:

smith_szyby_snieg

Carrera kolory szyb:

Szyby polaryzacyjne:

Polaryzacja szyby zabezpiecza przed oślepieniem. Kiedy promienie światła odbijają się od płaskiej powierzchni jak droga, śnieg lub woda filtr polaryzacyjny tworzy barierę, która uniemożliwia dojście odbitego światła do oka. Kontrasty i kolory są wzmocnione dla lepszego komfortu wizualnego, zapewniając lepszą ostrość widzenia i mniejsze zmęczenie oczu. Szyby / soczewki te są zalecane dla miłośników sportu.

Szyby fotochromowe:

Jeszcze bardziej komfortowe są fotochromowe szyby, które dopasowują się do jasności otoczenia. Szyby stają się jaśniejsze w ciemnym otoczeniu, oraz ciemniejsze, gdy poddawane są świetu ultrafioletowemu. Ten typ zalecany jest podczas jazdy w górach, gdy na przemian przejeżdżamy z obszarów zacienionych do jasnych.

Gogle narciarskie Head – dostępne szyby:

Head oferuje gogle w różnych kolorach, co sezon dostępnych jest od kilku do kilkunastu opcji. Do bogatej gamy kolorystycznej dostępny jest też szeroki wybór szyb, które można dokupić. Poniżej prezentujemy dostępne wersje:

szyby do gogli head

Szybka wymiana szyb w goglach

Producenci specjalizujący się w goglach na narty i deskę, tacy jak Smith, Head oferują wybrane modele z 2 szybami w komplecie. Uwaga – proszę nie mylić podwójnej szyby z dwoma szybami! Praktycznie każdy producent oferuje podwójną szybkę w goglach narciarskich. Producenci w lepszych modelach w zestawie oferują jedną szybę na warunki słoneczne (zwykle S3), oraz drugą szybę na warunki pochmurne (zwykle S1).

Czym lepszy model gogli, tym coraz łatwiejsza wymiana szyby. Najnowsze trendy to gogle z szybami przyczepianymi do oprawy na magnesy – gdzie wymiana szybki trwa 2 sekundy! Chodzi o to żeby drugą szybkę wozić ze sobą w kurtce. Kiedy zmieni się oświetlenie na stoku – wjedziemy w las, pojawią się chmury, wtedy mamy możliwość wymiany szyby. Czym szybciej, tym lepiej chodzi tu o to żeby nie przemrozić rąk.

smith_technologie_gogli

Jaki kolor szyby / soczewek do gogli narciarskich wybrać:

Kolor soczewek wpływa na wizję i obraz, który widzisz.
Zielony: Szanuje kolory i zapewnia dobry kontrast.
Brązowy: Poprawia kontrast i redukuje odblaski.
Żółty: Znacznie wzmacnia kontrast i redukuje odblaski.
Pomarańczowy / Czerwony: Znacznie wzmacnia kontrast i redukuje odblaski.
Szary: zmniejsza intensywność światła i ujednolica kolory bez ich zakłócania.

Ogólnie rzecz biorąc dla sportów zimowych wskazane jest, aby wybierać brązowe lub szare szyby. Jeżeli przy stosowaniu przeważają słoneczne dni warto wybrać szyby: żółte / zielone / czerwone.

Czym różni się szyba sferyczna od cylindrycznej?

Soczewki sferyczne są zbudowane na krzywej podstawowej w osi X (poziomej) i Y (pionowej). Sferyczne soczewki Smitha są oferowane wyłącznie z materiału Carbonic-X z optyką TLT i podstawowym kształtem torycznym 6×4. Ten pionierski kształt zapewnia najwyższy poziom przejrzystości optycznej, lepsze właściwości dopasowania i większą objętość, poprawiając widoczność we mgle.
Soczewki cylindryczne są zbudowane na krzywej podstawowej tylko w osi X (poziomej). Cylindryczne soczewki Smitha są oferowane z materiału Carbonic-X z optyką TLT i bez niej, oraz z krzywą podstawową 6. Zapewnia standardy optyczne 1 klasy i optymalne parametry dopasowania.

Szyby hydrofobowe w goglach narciarskich:

Specjalna powłoka szyb sprawia, że kropelki wody nie rozmazują się na powierzchni, tylko spływają po szybce zapewniając ostrość widzenia w najtrudniejszych warunkach.
Trwała powłoka przyklejona do wszystkich lustrzanych soczewek, która odpycha wilgoć, tłuszcz i brud. Bariera między soczewkami a światem. Woda będzie się zbierać i rozpraszać bez smug. Smugi odcisków palców są łatwo usuwane.
gogle_smith

Wybór ramki:

W tym przypadku główny czynnik to design i kolorystyka, obecnie projektowane gogle pasują w ponad 90% przypadków, niektóre modele różnią się wielkością. Warto również zwrócić uwagę na kompatybilność gogli z kaskiem.

specjalna_gabka_w_goglach
System Responsive Fit pozwala oprawie dopasować się i wygiąć do konturów twarzy. Każda twarz jest inna. Redukując materiał i tworząc elastyczną architekturę kratową, ramy Smitha działają jak system zawieszenia, który dostosowuje się do Twojej twarzy, zapewniając precyzyjne i wygodne dopasowanie.

RESPONSICE FIT TECHNOLOGY

Oferowane w sklepie MCK Sport gogle narciarskie SMITH i Carrera są ze sobą kompatybilne

– tzn. do kasku Carrery będą pasowały gogle Smith i na odwrót!

Po zakup gogli na narty i snowboard zapraszamy do MCK Sport:

gogle męskie

gogle damskie

gogle juniorskie

Zapytaj profesjonalistów

Jak wybrać gogle?

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz najnowsze wiadomości w kategorii Gogle

  Dobre gogle – to znaczy jakie?

  Jeżeli chcesz kupić sobie dobre gogle narciarskie na stok, to czy wiesz jaki model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Jeżeli masz już za sobą przejrzenie milionów stron internetowych i r...
  Znajdujesz się aktualnie w: