BUTY NARCIARSKIE – wszystko co trzeba wiedzieć o butach

Dopasowanie butów narciarskich w MCK Sport w Warszawie

Na rynku dostępny jest szereg butów narciarskich do wyboru. Różnią się markami, sztywnością, szerokością, rodzajem materiałów, z których są zrobione, oraz zastosowaniem. Wszystkie elementy związane z butami zostały omówione poniżej, dzięki naszym wskazówkom będziesz dysponować wiedzą, która może przydać się przy zakupie i pozwoli dokonać właściwego zakupu. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, buty są ważniejsze od nart. Źle dobrane nie pozwolą nam wykorzystać potencjału nowych nart. Właściwie dobrane buty narciarskie zapewniają komfort przez cały dzień na stoku, przy jednoczesnym dobrym, wręcz idealnym dopasowaniu do stopy.

Wybierając miejsce zakupu warto skorzystać z oferty sklepów specjalistycznych. Wiedza osób w takich miejscach (często właścicieli) jest na bardzo wysokim poziomie. Personel przechodzi regularne szkolenia z doboru sprzętu, najnowszych testów, poza wiedzą teoretyczną może podzielić się własnymi wrażeniami.

Buty narciarskie stanowią najważniejszy element wyposażenia na stok. Niezależnie od poziomu narciarskiego wybierając pierwsze lub kolejne buty powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Jak dobrać buty narciarskie?

Właściwy kierunek powinien być wypadkową odpowiedzi na kilka pytań. Mimo, że wybór butów może wydawać się ogromny, tak naprawdę poszukiwania właściwego modelu mogą ograniczyć się do 2-3 modeli butów.

Każdy producent ma w swojej ofercie kilka grup modelowych (zwykle 4-6), które mają określoną szerokość, a w każdej z nich dostępnych jest kilka wersji twardości skorupy (zwykle 3-4). Jeśli właściwie określimy swój poziom i dokonamy odpowiednich pomiarów wybór może okazać się całkiem prosty.

Jaki jest nasz poziom – jakie oczekiwania?

Określenie poziomu narciarza: jego sportowych ambicji, potrzeb, ogólnej sprawności fizycznej to pierwszy krok przed dokonaniem pomiarów stopy. Inaczej dobiera się sprzęt doświadczonemu narciarzowi, który na stoku spędza około 20-30 dni na stoku od wielu lat, a inaczej osobie zaczynającej swoją przygodę z narciarstwem. Doświadczeni narciarze powinni zwrócić uwagę na dokładniejsze pomiary stopy, oraz wybór twardszych skorup.

Jaki rozmiar wybrać – długość?

Zanim podejmiemy się zmierzeniu stopy warto wiedzieć, że większość producentów butów narciarskich wykonuje skorupy co 1, a często oferuje buty co 0,5. Na przykład dostępne buty w rozmiarze 26, 26,5, 27 … itd.. Produkowane skorupy w rozmiarach pełnych mają trochę grubszą wkładkę wewnętrzną przez co mogą sprawiać wrażenie trochę ciaśniejszych. Mimo to skorupa pozostanie taka sama – rozmiar 26 będzie w skorupie 26/26,5, rozmiar 26,5 będzie w skorupie 26/26,5. Różnicą będzie tylko grubość wkładki wewnętrznej.

Mając powyższe na uwadze mierzymy długość stopy w cm. Zmierzona wartość będzie odpowiadać rozmiarom Mondo Point stosowanym przez producentów np. 26 cm = rozmiarowi MP 26, 27,5 cm = MP 27,5.

Mierzymy długość stopy w cm stając na kartce i zmierzoną długość zaokrąglamy do 0,5 cm w górę np. zmierzone 27,3 cm to rozmiar 27,5. Wybierając kolejne buty narciarskie warto dokładnie sprawdzić długość stopy. Nowe modele butów różnią się od starszych kolekcji (lepsze dopasowanie) i często klienci wybierają skorupę o 1 mniejszą, niż obecnie używana. Dokładny pomiar można uzyskać w sklepach specjalistycznych korzystając ze specjalnych miarek. W domowych warunkach możemy lekko dotknąć palcami ściany lub framugi drzwi i zginając nogę w kolanie lekko dotknąć nim ściany/framugi. Pozwoli to na uzyskanie ułożenia stopy zbliżonego do pozycji na stoku. Przykładając do piety ekierkę możemy dokładnie sprawdzić długość stopy. Pomiar może różnić się od zwykłego odrysowania na kartce.

Rozmiary butów Fischer 2021/22

Jaką szerokość skorupy wybrać?

thermo fitSzerokość skorupy butów narciarskich jest jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych parametrów, na podstawie, którego wybieramy odpowiedni model. Zgodnie z obowiązującymi normami producenci podają szerokość skorupy dla rozmiaru 26,5. Jednocześnie szerokość ta zmienia się z każdym rozmiarem skorupy zwykle – o 2 mm – czyli jeśli przy rozmiarze 26,5 mamy 98 mm to w tym samym modelu, ale w rozmiarze 27,5 będzie już 100 mm, a w 29,5 104 mm.

Dostępne szerokości skorup w zależności od producenta przy rozmiarze 26,5 wahają się między 96 mm, a 103 mm. Przed pomiarem szerokości stopy warto mieć na uwadze, że 2-4 mm różnicy może wiązać się z przeskokiem o dwie klasy, co w konsekwencji może mieć ogromny wpływ na kontrolę na stoku. Do pomiaru stajemy na kartce i nie obciążając stopy mierzymy szerokość w mm w najszerszym punkcie, prostopadle do długości. Stopa nie powinna być szersza od szerokości skorupy buta i nie powinna być węższa, niż 5-7% szerokości skorupy. W niektórych przypadkach zdarza się, że mimo pomiaru wybrane buty mają węższą skorupę, niż zmierzona szerokość stopy. Dotyczy to modeli butów termo-formowalnych, narciarzy z nietypowym kształtem stopy (hallux, wysokie podbicie, …) lub doświadczonych narciarzy – w tych przypadkach warto przeczytać również o wkładkach, bootfittingu, oraz technologiach w butach narciarskich.

Szerokości skorup butów podawane dla długości nominalnej 26/26,5 Mondopoint:

 • 96/97 mm dla zawodników, bardzo wąskie, mało komfortowe.
 • 98 mm świetne trzymanie, wąskie, mało komfortowe.
 • 100 mm dobrze dopasowane, dla osób szukających sportowych właściwości, przy zachowaniu minimum komfortu.
 • 102 mm dla narciarzy szukających komfortu i dobrego trzymania (najbardziej uniwersalne).
 • 104 mm dla narciarzy szukających komfortowych butów.
 • 106 mm dla narciarzy z szeroką stopą szukających komfortowych butów.

W niektórych modelach w opisie znajdują się literki HV (high volume) i LV (low volume), które również określają właściwości butów narciarskich.

narty Head race

Jaką twardość – flex index wybrać?

FLEX INDEX – twardość skorupy buta, po długości skorupy i jej szerokości, jest to kolejny parametr na podstawie, którego wybierane są buty narciarskie. W tym przypadku pod uwagę bierze się umiejętności, kondycję fizyczną, wagę i wiek. Flex index dla kobiet jest zwykle w zakresie 50 – 110, dla mężczyzn 70-140. Czym mniejszy index twardości, tym buty są miększe i bardziej komfortowe, czym większy tym buty są twardsze, precyzyjniejsze dla lepszej kontroli (zwykle również twarde buty są trochę węższe, dla lepszego trzymania stopy – co jest niezwykle istotne dla bardziej zaawansowanych narciarzy).

Flex index kobiety:

Flex index Przeznaczenie i właściwości
60-70 Początkujące i średnio zaawansowane narciarki szukające komfortowych butów do jazdy
70-90 Zaawansowane narciarki szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
90-110 Zaawansowany / Ekspert dla wysportowanych i doświadczonych narciarek

Flex index mężczyźni:

Flex index Przeznaczenie i właściwości
80-90 Początkujący i średnio zaawansowani narciarze szukający komfortowych butów
90-120 Zaawansowani narciarze szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
120 i więcej Dla ekspertów / zawodników

Producenci podają twardość butów często ukrywając ją w nazwie np. Fischer Ranger 100 – czyli flex 100, Fischer Curv 120 – flex 120, Head Raptor 50 flex 50 itp. Na rynku dostępne są flex’y z przedziału 50 – 150. Czym wyższy flex tym twardszy but, wraz ze wzrostem umiejętności wybieramy wyższy flex. Dla kobiet polecany przez MCK Sport przedział flexu to 70 – 110, dla mężczyzn 80 – 140. Wartości mniejsze, niż podany przedział naszym zdaniem nie mają sensu – czy warto wybierać buty na 1 sezon? Wyższe na własną odpowiedzialność – flex powyżej 110 dla kobiet, 130 dla mężczyzn to oferta skierowana dla zawodników/ekspertów.

Jak wybrać buty narciarskie?

Wybór butów narciarskich pod względem rozmiaru powinien być dokonany na podstawie naszego poziomu umiejętności, ambicji oraz dokładnie zmierzonych stóp. Warto również wiedzieć z czego zbudowane są buty, jakie technologie oferują producenci i co jeszcze można z butami zrobić – może okazać się, że pomimo wstępnie dokonanego pomiaru powinniśmy wybrać buty mniejsze (teoretycznie za małe). Wygrzanie liner’a, punktowe rozciągnięcie skorupy i wymiana wkładki. Kilka prostych czynności, które pod okiem specjalisty mogą w kilkanaście minut całkowicie odmienić nasz komfort w butach narciarskich.

Jak zbudowane są buty narciarskie?

W ostatnich latach w butach narciarskich zmieniło się niemalże wszystko. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, oraz czym różnią się poszczególne modele. Nowe modele są znacznie lżejsze, zdecydowanie lepiej dopasowane do stóp, posiadają możliwość wygrzania botka wewnętrznego – liner’a, oraz możliwość wygrzania skorupy – punktowe termiczne rozciąganie skorupy w celu zwiększenia komfortu narciarza. Poza tym do wyboru mamy podeszwy: możemy wybrać standardowe lub typu Grip Walk. W linerze znajduje się wkładka, która również powinna być dobrana do potrzeb narciarza.

Każdy element butów wykonany jest z nowoczesnych materiałów i przechodzi szereg testów i ulepszeń. Skorupa w butach narciarskich jest wykonana z wykorzystaniem kilku materiałów w celu osiągnięcia określonych parametrów np. zastosowanie domieszki graphene’u w skorupie w celu redukcji wagi, bez utraty sztywności, Vacuum – zastosowanie specjalnych mieszanek dzięki, którym po wygrzaniu skorupa zachowa określony kształt, bez utraty swoich właściwości, stosowanie materiałów, które w określonych obszarach zapewnią większy komfort, a w innych lepsze trzymanie, stosowanie materiałów pozwalających na zachowanie tej samej sztywności, bez względu na zmienną temperaturę otoczenia, itd. Podobne cechy, oraz połączenia znajdziemy w botkach narciarskich – w wyższych modelach liner będzie kombinacją wielu materiałów zapewniających określone właściwości w danych obszarach – komfort/ ciepło/ kontrolę/ możliwość wygrzania/ redukcję wagi/ mniejszą objętość, itp., w połączeniu z możliwością szeregu zmian poprawiających dopasowanie przy pomocy specjalisty znajdziemy idealnie dopasowane i wygodne buty.

Jakie technologie stosowane są w butach narciarskich?

Dostępność nowoczesnych technologii sprawiła, że buty narciarskie posiadają wiele ciekawych rozwiązań. Zaczynając od skorup, z których zrobione są buty np. w Head możemy wybrać bardzo lekkie (około 40% lżejsze od starszych wersji) buty, w których do skorupy dodawany jest Graphene – dzięki niemu buty są lżejsze, bez utraty sztywności. Warto również zaznaczyć, że seria butów Head Nexo posiada termoformowalną skorupę. Kolejną ciekawostką również od Head’a jest system Liquid Fit – pozwala on na wstrzyknięcie masy wewnątrz linera. Dodana masa pozwala na poprawienie dopasowania stopy zwiększając precyzję oraz komfort.

Fischer Vacuum to technologia oferująca możliwość zmiany kształtu skorupy butów narciarskich pod indywidualne potrzeby klienta. Fischer dzieli technologię na kilka rodzajów: Vacuum Full Fit (VFF), Powered by Vacuum (PBV) wszystkie wyróżniają się łatwością personalizacji dzięki czemu to właśnie Fischer jest liderem na rynku zwłaszcza w nietypowych przypadkach.

W Nordica znajdziemy również kilka ciekawostek Infrared – czyli punktowe wygrzewanie skorupy, oraz 3D Custom Cork Liner – botek wewnętrzny z zastosowaniem materiału z naturalnego korka – co zapewnia komfort oraz sportowe parametry.

Podeszwa zwykła, czy podeszwa typu Grip-walk?

Grip Walk debiutował w sezonie 2017/2018 w butach narciarskich, rok później był już standardem wśród największych producentów sprzętu narciarskiego. System Grip Walk to zaokrąglona/ ścięta w przedniej części podeszwa buta narciarskiego, która ułatwia poruszanie się w butach narciarskich poza stokiem.

Do butów z systemem Grip Walk wymagane są narty ze specjalnymi wiązaniami. Obecnie na rynku zdecydowana większość dostępnych w zestawie wiązań jest kompatybilna ze starą podeszwą oraz jednocześnie z nowym Grip Walkiem. Zwykle w nazwach produktów umieszczona jest informacja GW – która wskazuje, że wiązania narciarskie pasują do obu rodzajów podeszew. Zwracamy szczególną uwagę na właściwy dobór sprzętu – niekompatybilny sprzęt lub źle ustawiony zagraża naszemu bezpieczeństwu! Wybierając nowe buty z podeszwą zadbajmy też o odpowiednie narty, a w zasadzie wiązania kompatybilne z systemem Grip Walk.

Warto również zaznaczyć, że na chwilę obecną topowe modele racing’owe – narty i buty nie są kompatybilne z systemem Grip Walk. Jeśli mamy już buty z GW warto sprawdzić, czy wiązania będą kompatybilne.

Wygrzewany liner w butach narciarskich

Możliwość wygrzania botka wewnętrznego pozwala na lepsze dopasowanie butów narciarskich. Usługa jest opcjonalna i nie ma konieczności jej wykonywania. Jeśli po założeniu nowych butów narciarskich mamy wrażenie, że jest w nich trochę ciasno najczęściej oznacza to, że mamy dobrze dobrane buty. Po 2–3 dniach jazdy botek wewnętrzny uformuje się dostosowując się do naszego kształtu stopy. Jeśli okaże się, że nadal odczuwamy dyskomfort istnieje możliwość poprawienia komfortu poprzez wygrzanie liner’a lub wygrzanie wraz z odbarczaniem skorupy, wymianę wkładki. Gdyby przy zakupie osoba dobierająca buty zalecała wygrzewanie nowych butów należy taki proces wykonać. Przyśpiesza to dostosowanie botka do kształtu naszej stopy.

Termoformowalna skorupa w butach narciarskich

Mimo różnych nazw technologii Vacuum u Fischer’a, Infrared w Nordica, Form Fit w Head zasada działania jest podobna: w wyższych modelach skorupę butów można wygrzać i rozciągnąć w punktach, które sprawiają dyskomfort.

Możliwość wygrzania i rozciągnięcia skorupy spowodowała rewolucję w doborze sprzętu. W ostatnich latach skorupa butów z możliwością personalizacji i jej rozciągnięcia w punktach, w których narciarze zwykle mieli problemy stała się niemalże standardem. W połączeniu z nowoczesnymi botkami wewnętrznymi oferta producentów jest zdecydowanie precyzyjniejsza, niż kilka lat temu.

Decydując się na zakup w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnie w Warszawie w cenie zakupu butów jest uwzględniona usługa termoformowania. Ważna jest rok od zakupu dzięki temu masz czas na przetestowanie sprzętu i ewentualne korekty kształtu skorupy w celu zwiększenia komfortu. Skorzystaj z fachowej wiedzy i wybierz buty z oferty MCK Sport.

Czym różnią się buty narciarskie?

Szeroka oferta butów na narty wynika nie tylko z różnic w kolorach. Producenci starają się żeby proponowane kolekcje spełniły nasze oczekiwania, a buty były jak szyte na miarę. Czym więc się różnią – wygląd zewnętrzny jest oczywisty (do wyboru do koloru), poza tym mamy różne parametry skorup (szerokość, twardość i długość wkładki – co omówione zostało wcześniej). Poza rozmiarem znajdziemy jeszcze kilka różnic, zastosowanie butów – możemy wybrać buty rekreacyjne, sportowe, freeride’owe, jak również hybrydowe – czyli takie, które możemy wykorzystać w skitouringu.

Na koniec omówimy przeznaczenie butów – czyli dostosowanie pod narciarza. Inaczej zaprojektowane są buty damskie, męskie i dla dzieci – choć może się to nie wydawać oczywiste różnice anatomiczne są na tyle znaczące, że znajdziemy tu sporo różnic.

Buty damskie

Specjalne kolekcje butów narciarskich dla kobiet wcale nie są chwytem marketingowym. Pod warstwą atrakcyjnego designu, który ma uczynić zadość kobiecemu poczuciu estetyki, skrywa się bowiem zupełnie inny kształt skorupy buta. Damskie modele są przede wszystkim węższe i smuklejsze w kostce od butów męskich. Dodatkowo, są również lżejsze i nieco niższe od tych modeli dedykowanych mężczyznom.

Profesjonalny dobór damskich butów w sklepach narciarskich, takich jak MCK Sport, zapewni idealne dopasowanie do nogi, które przełoży się na komfort i właściwe trzymanie nogi. Całość w połączeniu z nowymi technologiami takimi jak Primaloft daje ciepłe, lekkie dobrze dopasowane buty narciarskie damskie – zapraszamy do naszego sklepu narciarskiego w Warszawie al. 3go Maja 2.

Buty męskie

Najnowsze kolekcje butów narciarskich dla mężczyzn poza atrakcyjnym wyglądem są mieszanką nowoczesnych technologii. Buty (skorupę i liner) możemy wygrzać uzyskując doskonale dopasowane do stopy wybierając znacznie lżejsze modele, dające jeszcze więcej frajdy na stoku.

Profesjonalny dobór męskich butów w sklepach narciarskich, takich jak MCK Sport, zapewni idealne dopasowanie do nogi, które przełoży się na doskonałą kontrolę przy zachowaniu komfortu. W połączeniu z nowymi technologiami zapewni idealny, dający satysfakcję z jazdy dzień na stoku. Zapraszamy do naszego sklepu narciarskiego w Warszawie al. 3go Maja 2.

Buty juniorskie

Buty narciarskie dla dzieci zapewnią odpowiedni komfort, będą dobrze utrzymywały ciepło i gwarantowały kontrolę. Poza tymi wszystkimi czynnikami warto wiedzieć, że producenci uwzględniają anatomię stóp w zależności od wieku. Jest to niezwykle istotny element, ponieważ stopy u dzieci rosną w różny sposób w zależności od wieku. Dlatego nie warto przesadzać z zapasem długości przy doborze rozmiaru. Dzieci w pierwszych kilku latach mają zwykle dość szerokie stopy względem długości, później wchodząc w wiek nastoletni stopy wydłużają się, stając się jednocześnie smuklejszymi, a następnie znów się poszerzają osiągając docelowy rozmiar w dorosłym życiu. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze butów, ponieważ w przeciwnym razie maluch może się zniechęcić do uprawiania sportów zimowych.

Nawet jeżeli Twoje dziecko ma już 13 lub 14 lat i charakteryzuje się wysokim wzrostem, to i tak warto, jest mu kupić juniorskie buty narciarskie. Pod względem wyglądu mogą się nie różnić od modeli dla dorosłych. Jednak pod względem konstrukcyjnym będą dopasowane do anatomii nastolatka i do jego wagi.

Wybierz buty narciarskie z oferty MCK Sport

Korzystając z oferty naszego sklepu masz okazję zapoznać się z ofertą trzech wiodących producentów butów narciarskich – Fischer, Head i Nordica. Warto wiedzieć, że u każdego producenta znajdziemy zarówno buty szerokie, wąskie o różnych flex’ach. Podstawą właściwego doboru jest właściwe zmierzenie stóp i określenie potrzeb narciarza. Kolejnym krokiem będzie przymierzenie 2-3 modeli o tych samych, lub bardzo podobnych parametrach. Wybierając nasz sklep możesz liczyć na pomoc fachowców.

Buty Fischer

Producent należy do światowej czołówki w produkcji sprzętu narciarskiego. Bogate, wieloletnie doświadczenie gwarantuje możliwość zakupu najwyższej klasy sprzętu. W ofercie Fischer’a znajdziemy wszystkie rodzaje butów narciarskich – męskich, damskich, juniorskich. W zależności od naszych potrzeb do wyboru będą modele wąskie Curv GT, sportowe The Curv, Curv ONE, RC ONE, zawodnicze Podium, szerokie Ranger ONE, hybrydowe Ranger Free, czy skitourowe.

Buty Head

Producent należy do światowej czołówki w produkcji sprzętu narciarskiego. Bogate, wieloletnie doświadczenie gwarantuje możliwość zakupu najwyższej klasy sprzętu. W ofercie Head’a znajdziemy wszystkie rodzaje butów narciarskich – męskich, damskich, juniorskich. W zależności od naszych potrzeb do wyboru będą modele wąskie Raptor, sportowe Formula RS, Nexo RS, dla średnio zaawansowanych Formula, Nexo, oraz szerokie Edge, hybrydowe Kore.

Buty Nordica

Producent należy do światowej czołówki w produkcji sprzętu narciarskiego. Bogate, wieloletnie doświadczenie gwarantuje możliwość zakupu najwyższej klasy sprzętu. W ofercie Head’a znajdziemy wszystkie rodzaje butów narciarskich – męskich, damskich, juniorskich. W zależności od naszych potrzeb do wyboru będą modele wąskie Promachine, sportowe Speedmachine, komfortowe Sportmachine, hybrydowe Strider, czy super wygodne HF.

Sprzęt narciarski Head sezon 2021/2022

Bootfitting Warszawa

Personalizacja butów narciarskich uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb klienta. Czym bardziej zaawansowany narciarz lub czym bardziej nietypowy kształt stóp tym proces formowania butów i ich skorupy jest bardziej skomplikowany. W zależności od potrzeb odbarczanie skorupy, wygrzewanie liner’a, czy dobór wkładek można zrobić nie tylko w butach nowych, ale także używanych – pozwala to na precyzyjniejszy dobór.

Często proces bootfittingu rozłożony jest na kilka etapów, w których klienci testują buty i stopniowo korygują poszczególne punkty. W dużym uproszczeniu można podzielić dobór butów narciarskich od wejścia do sklepu na etapy:

 • zmierzenie kształtu stopy na specjalnej miarce,
 • przymierzenie kilku najbardziej odpowiednich modeli,
 • wybór i zakup najodpowiedniejszej pary butów,
 • dobór wkładek do butów,
 • wygrzanie skorupy lub testy butów, po testach kolejne wygrzewanie.

Niezależnie od potrzeb, czy szukasz nowych butów, czy potrzebujesz pomocy z obecnymi, ponieważ poziom komfortu nie jest wystarczający w naszym sklepie narciarskim w Warszawie przy al. 3go Maja 2 możemy rozwiązać problem. Koszt usługi zależy od ilości pracy najczęściej jest w przedziale 50 – 250 zł (w cenie 250 zł jest wygrzewanie skorupy z doborem wkładki).

Personalizacja butów narciarskich

Personalizacja butów narciarskich jest procesem składającym się z kilku działań. Mimo pewnego schematu u każdego może wyglądać trochę inaczej… czasem klient po prostu wychodzi ze sklepu i od razu testuje zakupiony sprzęt nie wykonując żadnych korekt. We właściwym doborze butów najważniejsze jest działanie bez pośpiechu. Kupując buty narciarskie powinniśmy wybrać model dobrze dopasowany, lekko ciasny. Warto zapytać o opinię fachowców – osoby doświadczone z praktyki będą wiedziały co wybrać. Nasze stopy inaczej zachowują się kiedy stoimy w butach w sklepie, a inaczej kiedy jeździmy. Dochodzi do tego efekt rozbicia botka wewnętrznego, który tak naprawdę osiągniemy po kilku dniach jazdy. W zakres boot-fittingu wchodzą wszystkie działania, które w jakikolwiek sposób zmieniają nasze buty:

 • wygrzanie / formowanie botka wewnętrznego,
 • wygrzanie / formowanie skorupy butów narciarskich (wykonywane punktowo lub całej skorupy),
 • stosowanie wkładek.

Powyższe trzy działania dla zdecydowanej większości osób zamykają kwestię bootfittingu. Właściwie wykonane sprawią, że buty narciarskie będą wygodne i będą dobrze trzymały nogę. Nie wyczerpuje to jednak wszystkich możliwości! Dla wąskiej grupy narciarzy potrzebującej czegoś więcej jest jeszcze kilka możliwości. To uzależnione jest od potrzeb np. zawodnicy, którzy wybierają buty czasem nawet o 2 rozmiary za małe, lub osoby mające problemy z nogami – deformacje po wypadkach, choroby wymagają bardziej indywidualnego podejścia. Frezowanie skorupy, punktowe odbarczanie, wycinanie fragmentów botka, oklejanie botka, zalewanie masą, itp – wszystko dostosowane do potrzeb klienta.

bootfitting czas trwania

liquid fit proces

Bootfitting – wygrzewanie butów narciarskich

Bootfitting jest pojęciem określającym wszystkie działania zwiększające komfort w butach narciarskich. Zaczynamy od pomiaru stóp. Oceniamy potrzeby i działamy. W zależności od potrzeb może to być samo wygrzanie skorupy i w 30 minut wykonana usługa. Zdarza się jednak, że przy bardzo precyzyjnych doborach np. dla zawodników proces ten zajmuje kilka dni. Wykonywane odbarczania skorupy rozbite są na kilka etapów, co pozwala na dokładne odwzorowanie kształtu stóp.

Odpowiedni dobór butów narciarskich jest najważniejszym krokiem w doborze sprzętu. Czym lepsze dopasowanie butów narciarskich do kształtu stopy, tym lepsza kontrola nad nartami. Obecnie większość producentów oferuje możliwość dopasowania botka wewnętrznego i skorupy do kształtu stopy. Jeśli okaże się, że komfort w butach jest niewystarczający można dostosować kształt skorupy butów narciarskich do naszych stóp. W tym celu zapraszamy do naszego sklepu w Warszawie al. 3go Maja 2. Nasz doświadczony zespół wykona wszystkie niezbędne czynności – możemy wygrzać botek narciarski, wygrzać skorupę, dobrać wkładkę. Wszystko zależy od potrzeb klienta. Często dobór samej wkładki może być wystarczającym rozwiązaniem (więcej o wkładkach przeczytasz poniżej), jeśli jednak skorupa wymaga wygrzewania proces taki może zająć więcej czasu – właściwej oceny dokona doświadczony bootfitter w sklepie specjalistycznym.

Kolekcja sprzętu narciarskiego Fischer sezon 2021/2022

Dobór wkładek do butów narciarskich

Wkładki w butach narciarskich stanowią istotny element wyposażenia na stok. Każdy narciarz, który swoimi umiejętnościami wychodzi ponad średnią na stoku powinien zainteresować się tematem doboru wkładek.

Dlaczego wkładki są tak ważne? Po pierwsze dzięki zastosowaniu wkładki poprawiamy kontrolę nad nartami, poprzez zwiększoną reaktywność butów narciarskich. Wynika to z profilu wkładki, która znacznie lepiej trzyma piętę. Kolejną zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa wkładka lepiej stabilizuje staw skokowy, oraz tłumi drgania. Kolejnym plusem jest zwiększony komfort stopy w butach – ważne żeby wybrać odpowiedni profil wkładki do stopy.

Dostępne na rynku są wkładki personalizowane, które wykonujemy na podstawie odcisku naszej stopy, w zależności od producenta koszt od 250-500 zł. Taki produkt dokładnie odzwierciedla kształt naszej stopy zapewniając doskonałe dopasowanie. Możemy też skorzystać z gotowych wkładek, które zwykle mają 3 profile. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze, a zapewnia w 80% podobny poziom dopasowania jak w opcji spersonalizowanej. Do wyboru mamy trzy profile wkładek Low, Mid i High o różnym kształcie podparcia łuku podłużnego. W zależności od kształtu naszych stóp (stopa wydrążona, normalna, płaska) wybieramy rozwiązanie, które maksymalnie odzwierciedla odbicie naszej stopy. Zwiększona w ten sposób powierzchnia podparcia stopy pozytywnie wpłynie na komfort i kontrolę nad nartami.

buty Fischer

Sklep z butami narciarskimi w Warszawie

sklep narciarski Warszawa powiśle centrum MCK sport

Jesteśmy na Powiślu w Warszawie, w samym centrum miasta Al. 3go Maja 2. Obok sklepu jest sporo miejsc parkingowych, jeśli będą zajęte, pod mostem znajduje się strzeżony parking dzięki czemu nie ma problemu z parkowaniem – zawsze coś się znajdzie.

Staramy się, aby wizyta w naszym sklepie była nie tylko możliwością zakupu sprzętu. Zależy nam, żeby nasi klienci wynieśli coś jeszcze – wiedzę. Dobieramy sprzęt, tłumaczymy co jest ważne i maksymalnie dopasowujemy się do potrzeb narciarza.

Zawsze zaczynamy od pomiaru stopy i wywiadu – potem pokazujemy kilka najlepszych propozycji, następnie oceniamy możliwości poprawy – wygrzewanie / wkładka. Gwarantujemy bezpieczny zakup – możliwość wygrzewania jest ważna rok od zakupu i jest w cenie butów. Jeśli na stoku okaże się, że poziom komfortu nie jest wystarczający, lub występują inne problemy postaramy się je rozwiązać!

Formularz doboru butów narciarskich

  *Uwaga prosimy o dokładne zmierzenie długości i szerokości stopy, co do 1mm!

  Czym różni się rozmiar pełny, od połówki w butach narciarskich?

  Skorupy w butach produkowane są zwykle co 1 rozmiar np. skorupa 26,5, 27,5 itd.. W zależności od producenta w ofercie możemy spotkać rozmiary co 0,5 lub co 1. Jeśli w ofercie producenta mamy rozmiar 26 i 26,5 – to obydwa buty będą mieć tę samą skorupę 26,5 i ten sam liner, ale z różną wkładką. W rozmiarze pełnym np. 26 wkładka w linerze będzie grubsza, niż w rozmiarze 26,5 co spowoduje, że stopa będzie się znajdowała trochę wyżej w bucie. Mniejsza przestrzeń ma sprawiać wrażenie lepszego dopasowania. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy może to nie mieć znaczenia ze względu na wymianę wkładek. Część producentów sprzętu, ze względu na oferowane technologie odeszła od oferowania butów co 0,5 rozmiaru i dostępne są wyłącznie modele co 1 tak jak produkowane skorupy. Zmiana wiąże się z możliwościami jakie daje termoformowanie.

  Buty narciarskie w rozmiarze 23 – 23,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 23 mają rozmiar 36 2/3, wkładka wewnętrzna ma 23 cm, w rozmiarze 23,5 będzie to odpowiednio 37 1/3, czyli wkładka 23,5 cm. W rozmiarze 23-23,5 (ok. 37) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 90 mm do 97 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 24 – 24,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 24 mają rozmiar 38, wkładka wewnętrzna ma 24 cm, w rozmiarze 24,5 będzie to odpowiednio 38 2/3, czyli wkładka 24,5 cm. W rozmiarze 24-24,5 (ok. 38) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 92 mm do 99 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 25 – 25,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 25 mają rozmiar 39 1/3, wkładka wewnętrzna ma 25 cm, w rozmiarze 25,5 będzie to odpowiednio 40, czyli wkładka 25,5 cm. W rozmiarze 25-25,5 (ok. 39-40) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 94 mm do 101 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 26 – 26,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 26 mają rozmiar 40 2/3, wkładka wewnętrzna ma 26 cm, w rozmiarze 26,5 będzie to odpowiednio 41 1/3, czyli wkładka 26,5 cm. W rozmiarze 26-26,5 (ok. 41) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 96 mm do 103 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 27 – 27,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 27 mają rozmiar 42, wkładka wewnętrzna ma 27 cm, w rozmiarze 27,5 będzie to odpowiednio 42 2/3, czyli wkładka 27,5 cm. W rozmiarze 27-27,5 (ok. 42) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 98 mm do 105 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 28 – 28,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 28 mają rozmiar 43 1/3, wkładka wewnętrzna ma 28 cm, w rozmiarze 28,5 będzie to odpowiednio 44, czyli wkładka 28,5 cm. W rozmiarze 28-28,5 (ok. 43-44) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 100 mm do 107 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 29 – 29,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 29 mają rozmiar 44 2/3, wkładka wewnętrzna ma 29 cm, w rozmiarze 29,5 będzie to odpowiednio 45 1/3, czyli wkładka 29,5 cm. W rozmiarze 29-29,5 (ok. 45) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 102 mm do 109 mm.

  Buty narciarskie w rozmiarze 30 – 30,5 jaki to rozmiar?

  Buty w rozmiarze 30 mają rozmiar 46, wkładka wewnętrzna ma 30 cm, w rozmiarze 30,5 będzie to odpowiednio 46 2/3, czyli wkładka 30,5 cm. W rozmiarze 30-30,5 (ok. 46) buty narciarskie mają zwykle skorupy o szerokości od 104 mm do 111 mm.

  Sprzęt narciarski Head sezon 2021/2022

  Najlepsze buty narciarskie

  Na początek chcielibyśmy zdementować błędne przeświadczenie, które panuje wśród wielu ludzi – nie istnieje coś takiego jak standardowy wymiar stopy. Wąska stopa, szeroka stopa, stopa z wysokim podbiciem, koścista stopa czy stopa z płaskostopiem. Każda stopa jest inna i z tego powodu potrzebuje innego rodzaju obuwia. Jeśli nie masz pewności co wybrać polecamy udać się do sklepu specjalistycznego – wiedza praktyczna, znajomość oferty i doświadczenie zapewnią wysoki poziom obsługi.

  Buty na wąską stopę

  Węższe buty = lepsza kontrola. Od kilku sezonów producenci zaczęli przywiązywać szczególną wagę do właściwego dopasowania konstrukcji butów narciarskich do anatomicznej budowy stopy. Dlatego wiele modeli wprowadzonych na rynek otrzymało indywidualne oznaczenie, jako buty przeznaczone dla wąskiej stopy lub tak zwane low volume. Jeżeli jeździcie szybko i dobrze technicznie, na pewno zależy Wam na zachowaniu dobrej kontroli nad nartami. Odpowiednio dopasowane buty, które ściśle przylegają do stopy znacznie ułatwiają panowanie nad nartami w skrętach.

   

  Wygodne buty na szeroką łydkę

  Marka HEAD wypuściła na rynek nowy buty narciarskie dla kobiet, które pozwalają na regulację szerokości kołnierza buta narciarskiego. Pomysłowy system umożliwia łatwe dopasowanie „cholewki” buta tak, aby był możliwie najbardziej wygodny i nie uciskał.

  Skąd pomysł na regulację butów narciarskich dla kobiet? Panie, które są niższego wzrostu od dawna skarżyły się, że góra buta uciska je w goleń. Na podobny problem uskarżały się posiadaczki bardziej rozbudowanych mięśni łydek. Producent postanowił wysłuchać ich głosów i opracował technologię tak zwanego podwójnie regulowanego profilu Auto Adapt.

  Jak to działa? Dzięki przeprojektowanemu tylnemu spojlerowi możemy zwiększyć obwód cholewki buta o 1 cm. Wystarczy przekręcić dwie zakryte śruby w tylnej części rzepa spinającego but (tuż na czwartą klamrą). Dzięki temu eliminujemy nadmierny ucisk buta na łydkę. Umożliwia swobodne rozszerzenie się cholewki buta wewnętrznego.

  Wysokie podbicie / hallux

  Jeśli kształt Twojej stopy jest niestandardowy, a dobór butów nie jest bezproblemowy to przy doborze butów narciarskich będziesz potrzebować więcej czasu (ok. 1 godzinę). Obecne modele butów mają termoformowalną skorupę pozwala to na punktowe odbarczanie i rozciąganie w miejscach, które normalnie sprawiają problem. Jest to ogromny przeskok w doborze sprzętu – w sklepach specjalistycznych pojawiają się klienci, którzy potrafią dobrać buty o 3 rozmiary mniejsze, niż do tej pory używali dzięki możliwości dopasowania.

  Osoby z wysokim podbiciem, lub halluxem zwykle poszukują szerokich butów o dużej objętości zyskują komfort kosztem marnej kontroli na stoku. Przy obecnych możliwościach nie da się wskazać najlepszego modelu. Zależy to bowiem od szerokości naszej stopy może okazać się, że potrzebujemy najwęższych butów, które przy dużym palcu muszą być rozciągnięte i w zupełności będzie to wystarczające. Jeśli masz nietypowy kształt stopy zdecydowanie polecamy wybór sklepu specjalistycznego. Doświadczony bootfitter dokona oceny i doboru odpowiednich butów.

  Buty narciarskie dla amatorów / początkujących

  Niezależnie od poziomu narciarskiego wybór odpowiednich butów powinien odbywać się stacjonarnie, w sklepie specjalistycznym. Pozwoli to na precyzyjny dobór i uniknięcie błędów, a doświadczeni bootfitterzy mogą zapewnić wysoki poziom obsługi.

  Pierwsze buty narciarskie powinny być na tyle komfortowe, żeby móc w nich pobyć kilka godzin. Niemniej nadal przy ich wyborze powinno towarzyszyć nam wrażenie, że są za krótkie (dotykamy palcami przodów) i są za ciasne (buty są dopasowane do całej stopy, nie można nią ruszać). Należy brać pod uwagę fakt, że po kilku dniach jazdy buty dopasują się do stopy i ilość miejsca się zwiększy. Poszukiwany model ma być optymalny po 2-3 dniach na stoku. Wybór butów, które w sklepie będą komfortowe spowoduje zakup za dużych butów. Co w konsekwencji nie pozwoli na podniesienie poziomu narciarskiego, lub szybszą naukę.

  Buty narciarskie dla średnio zaawansowanych

  Niezależnie od poziomu narciarskiego wybór odpowiednich butów powinien odbywać się stacjonarnie, w sklepie specjalistycznym. Pozwoli to na precyzyjny dobór i uniknięcie błędów, a doświadczeni bootfitterzy mogą zapewnić wysoki poziom obsługi.

  Wybierając kolejne buty narciarskie wiemy na co powinniśmy już zwrócić uwagę. Poszukujemy modelu bardziej dopasowanego, który zapewni lepszą kontrolę na stoku. Przy okazji zakupu butów warto rozważyć zakup wkładek. Precyzyjny dobór z możliwością wygrzania skorupy pozwoli na idealne dopasowanie do stopy. Warto mieć na uwadze, że proces wygrzewania można wykonać kilka razy i już po testach. Nie jest konieczne, żeby wygrzewać buty w momencie zakupu.

  Buty narciarskie dla profesjonalistów

  Wybierając buty narciarskie dla experta najważniejsze jest jak najlepsze dopasowanie butów do stopy. W takim przypadku stacjonarny zakup w sklepie specjalistycznym jest niemalże koniecznością. Poza precyzyjnym wyborem wyspecjalizowane punkty mogą zapewnić również możliwością wymiany doświadczeń, odpowiedni dobór wkładki i wygrzania skorupy. Niekiedy może wiązać się z kilkoma wizytami w sklepie. Niemniej precyzyjne wygrzewanie skorupy może tego wymagać. Finalnie zrobione buty szyte na miarę!

  Wąskie buty narciarskie – LV

  LV – Low volume, czyli wąskie buty narciarskie. Grupa butów narciarskich przeznaczona dla osób z wąskimi stopami, lub dla osób szukających dopasowanych butów. Buty narciarskie o skorupie szerokiej do 96-97 mm w rozmiarze 26-26,5.

  Uniwersalne buty narciarskie – MV

  MV – Medium volume, czyli uniwersalne buty narciarskie. Grupa butów narciarskich przeznaczona dla osób szukających kompromisu pomiędzy komfortem, a dopasowaniem. Buty narciarskie z grupy Medium Vol mają skorupę o szerokości 98-100 mm w rozmiarze 26-26,5.

  Szerokie buty narciarskie – HV

  HV – High volume, czyli szerokie buty narciarskie. Grupa butów narciarskich przeznaczona dla osób z szerszymi stopami, lub dla osób szukających komfortowych butów. Buty narciarskie o skorupie szerokiej 102 mm i więcej w rozmiarze 26-26,5.

  Zawodnicze buty narciarskie – RV

  RV – Race vol, czyli wyścigowe buty narciarskie. Grupa butów narciarskich przeznaczona dla osób szukających maksymalnego dopasowania, lub dla osób mających bardzo wąskie stopy. Buty narciarskie o skorupie szerokiej do 96 mm w rozmiarze 26-26,5.

  Buty skitourowe

  Buty skitourowe są specjalnie zaprojektowanymi butami do podejść i zjazdów. Ich cechy to maksymalnie zredukowana waga i ruchoma cholewka, aby ułatwić podejście pod górę. Zredukowana waga do minimum powoduje, że takie buty nie należą do najtańszych. Modele o wadze poniżej 1 kg, często kosztują około 2500 zł. W zależności od naszej techniki i potrzeb bez problemu znajdziemy też tańsze modele. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować jakiego rodzaju sprzęt jest nam potrzebny. Co do zasady buty skitourowe potrzebne nam są do poruszania się poza wyznaczonymi trasami. Jednak dla części osób lepszym rozwiązaniem mogą być buty hybrydowe. Jeśli bardziej nastawiamy się na zjazdy, lub skitouring ma być urozmaiceniem narciarstwa alpejskiego warto rozważyć buty hybrydowe.

  buty i narty skitourowe

  Buty narciarskie hybrydowe

  Buty narciarskie hybrydowe są połączeniem butów skitourowych i butów do narciarstwa alpejskiego. Z jednej strony będą to trochę cięższe buty skitourowe z opcją wpięcia w narty alpejskie, z drugiej strony buty narciarskie z opcją skitouringu. Jak ze wszystkim takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanym atutem jest możliwość posiadania jednej pary butów zamiast dwóch. Drugim atutem, a zarazem wadą może być waga butów – buty hybrydowe z racji możliwości zastosowania w narciarstwie alpejskim są sztywniejsze dzięki czemu lepiej sprawdzą się w zjazdach. Niestety za mocniejszą konstrukcją idzie większa waga, która będzie minusem dla osób szukających butów przede wszystkim do chodzenia z opcją zjazdu.

  Tak też sugerujemy decydować – jeśli myślisz o butach w kategorii fajnych zjazdów i linii buty hybrydowe będą dla Ciebie. Jeśli szukasz butów wygodnych do chodzenia i podejść zdecydowanie szukaj butów skitourowych.

  Ski shop – ski boots Warsaw?

  If You are looking for ski boots in Warsaw You should consider MCK Sport offer. We have a variety models of ski boots from Fischer, Head and Nordica. You can look for professional custom fit of ski boots including sole fit (shape changing of sole in uncomfortable points), insole custom.

  Despite Your needs, You can always consult a professional bootfitter at MCK Sport and look for help. We can help You find perfect boots to transfer forces well, to be stiff and restrict the movement in your ankles. With our help You can find the right boot for you and to have the ski boots fitted properly.

  Jak przygotować się do zakupu butów narciarskich?

  Jeśli nie wiesz, które buty narciarskie należy wybrać, poniżej sugerujemy kilka wskazówek co zrobić:

  1. Znajdźmy odpowiedni sklep specjalistyczny.
  2. Nasza ocena: ile sezonów jeździmy na nartach i ile dni w sezonie zaliczamy? Czy jeździmy na krawędziach? W jakich warunkach / pora roku? Z jakiego sprzętu korzystaliśmy wcześniej? Czy mamy jakieś wady budowy stopy, nóg?
  3. Zabierzmy cienkie skarpetki (nie muszą być narciarskie).
  4. Zarezerwujmy sobie co najmniej 30 minut.

  Co powinniśmy czuć mierząc buty narciarskie?

  1. Jak najlepsze dopasowanie butów do piety (to podstawowy element doboru butów, odpowiednie usztywnienie pięty gwarantuje kontrolę nad nartami – powinna być nieruchoma na boki).
  2. Dobre dopasowanie w obszarze całej stopy (buty powinny być ciasne, pamiętajmy, że po kilku dniach na stoku botek wewnętrzny rozciągnie się i ułoży).
  3. Lekki ucisk z przodu stóp w palcach przy rozpiętych klamrach (stopa cofnie się po ich spięciu).

  Pamiętajmy, że po 2-3 dniach na stoku but wewnętrzny, ułoży się i dopasuje do kształtu naszych stóp. Większość butów na rynku ma dodatkową opcję wygrzewania skorupy zewnętrznej. Jeśli coś nam doskwiera, czujemy dyskomfort w określonych punktach skorupy to możemy ją wygrzać. Dopasowanie skorupy do naszych potrzeb jest w MCK Sport w cenie zakupu – stawiamy na profesjonalne podejście do klienta i zapewniamy pełną obsługą po zakupie.

  Jak mocno powinny być spięte klamry?

  Wbrew temu co mogłoby się wydawać, klamry w butach narciarskich nie powinny być spinane bardzo mocno. Funkcją klamry jest zachowanie kształtu skorupy buta. Ma ona za zadanie trzymać naszą nogę i stopę podczas jazdy nieruchomo. Jeśli musimy spinać bardzo mocno klamry żeby jakkolwiek móc kontrolować jazdę to sygnał, że prawdopodobnie mamy za duże buty.

  Optymalne spięcie butów powinno być w zakresie od 1 do 3 ząbka zębatki. Klamra powinna jednym palcem pewnie się zapinać. Jeśli nasze miejsce do spięcia wypada pomiędzy ząbkami zębatki możemy użyć micro regulacji – klamry w butach są zamontowane na śrubie możliwość wykonania obrotu klamrą wokół własnej osi spowoduje wysunięcie, lub wsunięcie o 0,25 długości rozstawu zębatek za, które zaczepiamy klamrę. Dzięki micro regulacji możemy precyzyjnie wyregulować klamry w butach narciarskich.

  Czy warto mocno spinać klamry?

  Mocne spinanie klamer (zwłaszcza dwóch dolnych) na ostatni, lub przedostatni ząbek może być sposobem na poprawę kontroli na stoku, ale niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie. Klamra będzie rozpłaszczać skorupę, która będzie powodowała dyskomfort. W konsekwencji będziemy mieć wrażenie, że buty narciarskie są za niskie i ze względu na wysoki łuk podłużny (stopa wysoka w podbiciu) odczuwamy dyskomfort. W rzeczywistości i najczęściej będzie to efektem źle dobranych butów.

  Natomiast mocne spięcie dwóch górnych klamer z jednej strony wpłynie na mocniejsze cofnięcie się stopy przez co będziemy mieć lepszą kontrolę, może jednak powodować trudności w zapinaniu butów. Maksymalne spięcie górnych klamer może być wynikiem niewłaściwej regulacji. W zależności od grubości naszej łydki zębatki (lub 1 zębatka) za które zapinamy klamry mogą być przekręcone w otwory umieszczone płycej, lub głębiej na skorupie. Dzięki temu w połączeniu z mikro regulacją jesteśmy w stanie ustawić klamry w taki sposób, żeby zapięcie było wygodne.

  Znajdujesz się aktualnie w: