Jakie buty narciarskie wybrać?

buty-narciarskie-fischer

To jakie buty narciarskie wybrać i kupić, czy wypożyczyć nie jest takie proste. Nie jest to też pierwszy artykuł na ten temat i pewnie nie ostatni. Postaramy się jednak jak najkrócej przedstawić to co jest ważne i na co zwracać uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów narciarskich?

Podstawowe i najważniejsze informacje o butach narciarskich jakie producenci podają to:

  • długość wkładki,
  • szerokość wewnętrzna skorupy buta
  • twardość skorupy
  • cena – nie zawsze te najdroższe są najlepsze 🙂

Jaką długość butów wybrać?

Pierwszym naszym zadaniem jest dokładne zmierzenie stopy długość [cm] i szerokość [mm] – mierzymy stopę dokładnie, bez zaokrąglania, w przypadku szerokości – staramy się nie obciążać stopy, tak żeby się nie rozpłaszczyła, mierzymy prostopadle do długości w najszerszym miejscu. Przykładając stopę do linijki.

Wbrew temu co jest na większości forów internetowych, w starszych artykułach, czy legendach głoszonych w różnych miejscach, nie jest prawdą, że but narciarski powinien być około 0,5 rozmiaru większy od naszej stopy. Na rynku mamy obecnie znaczne wygodniejsze buty, niż 15, czy 20 lat temu. Technologie stosowane w kapciach, które układają się do anatomii stopy oraz system wspomagające dopasowanie faktycznie działają. Producenci oferują buty „na miarę” i nie musimy dodatkowo zakładać czegoś za nich.

Producenci podają zwykle dwie wartości: MONDO POINT – czyli nic innego jak długość butów w cm, np Mondo Point 27,5 to 27,5cm długości wewnętrznej kapcia. Oraz drugi parametr LAST, czyli szerokość np. 99mm. Przy szerokości zwracamy uwagę na długość skorupy – umowa jest taka, że szerokość producenci podają nam dla rozmiaru 26,5. Z każdą zmianą skorupy szerokość wzrasta lub spada (u Fischer’a i Head’a) o 2mm. Czyli podana szerokość 99mm przy rozmiarze 27,5 będzie 101mm, przy 28,5 103mm itd. Wszystko dobrze obrazuje powyższa rozmiarówka Fischer’a.

A teraz jaki rozmiar butów wybrać?

Buty narciarskie nie są wygodne – wie o tym każdy zaawansowany narciarz. Czym lepiej jeździmy na nartach, tym częściej przekładamy kontrolę ponad komfort. Lepiej dopasowany but to lepsza kontrola i zupełnie inna jazda na nartach. Jeśli zmierzymy stopę i wyjdzie nam 27,2cm i 100mm to powinniśmy szukać butów 27-27,5 o szerokości 99-103mm. Czym mniejszy luz, a wręcz za mały but, tym będziemy mieli lepszą kontrolę nad nartami. Nie zalecamy jednak doboru „na styk” osobom, które przygodę z narciarstwem zaczynają, kilka mm luzu jest wtedy nawet zalecane.

fischer curv

Jaką twardość butów narciarskich wybrać?

Twardość / sztywność skorupy butów narciarskich to tkz. flex. Producenci podają twardość butów często ukrywając ją w nazwie np. Fischer Cruzar 10 – czyli flex 100, Fischer RC PRO 120 flex 120, Head Raptor 50 flex 50 itp.. Na rynku dostępne są flexy z przedziału mniej, więcej 50 – 150. Czym wyższy flex tym twardszy but, wraz ze wzrostem umiejętności wybieramy wyższy flex. Dla kobiet polecany przez MCK Sport przedział flexu to 65 – 110, dla mężczyzn 80 – 130. Wartości mniejsze, niż podany przedział naszym zdaniem nie mają sensu – czy warto wybierać buty na 1 sezon? Wyższe na własną odpowiedzialność – flex powyżej 110 dla kobiet, 130 dla mężczyzn to oferta skierowana dla zawodników – trzeba wiedzieć, że czegoś takiego się szuka.

flex zone fischer

Ile buty narciarskie powinny kosztować?

Ceny butów zaczynają się gdzieś od 500zł i kończą na około 2500–3000zł. Czym but twardszy i bardziej zaawansowany technicznie tym droższy. Granicą jest to ile klient jest gotów zapłacić. Niezależnie od wyborów doradzamy podchodzić do zakupów rozsądnie – nie zawsze to co najdroższe jest najlepsze, lub dla nas niezbędne.

Buty narciarskie od MCK Sport:

buty narciarskie męskie

buty narciarskie damskie

buty narciarskie juniorskie

Tagi: , ,