Macie pieska i planujecie zabrać go na rodzinne wakacje narciarskie ze sobą? Zimowy urlop z pupilem może być niezapomnianą przygodą, albo prawdziwym koszmarem. Wszystko zależy od tego jak dobrze znamy swojego czworonożnego przyjaciela i czy odrobiliśmy lekcje przed wyjazdem i porządnie opracowaliśmy plan podróży.

 

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM Z PSEM?

Żeby mieć pewność, że dobrze zaplanowaliśmy nasz wyjazd, najlepiej odpowiedzieć sobie na te trzy proste pytania:

  1. Czy w naszej ekipie wyjazdowej jest ktoś, kto nie będzie jeździł?
    Pies bardzo tęskni, gdy zostaje sam w domu i w porównaniu do człowieka kilkukrotnie silniej przeżywa rozłąkę. Dodatkowym czynnikiem stresującym będzie dla niego zmiana otoczenia. Dlatego to bardzo ważne, aby zawsze był ktoś, kto będzie mógł poświęcić naszemu czworonożnemu przyjacielowi czas. Jeżeli jedziemy na wakacje większą grupą, warto ustawić „grafik” jazdy na nartach. Można umówić się, że wymieniamy się w połowie dnia lub ustalić konkretne dni przeznaczone na jazdę. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności ze strony właścicieli hotelu i ludzi z sąsiednich pokoi. (Może się zdarzyć, że nasz podopieczny z rozpaczy zdemoluje pokój hotelowy, w którym go zostawiliśmy lub będzie szczekał z tęsknoty przez pół dnia).
  2. Jak nasz pupil reaguje na zmiany?
    Na pewno jesteście mocno związani ze swoim pupilem i trudno Wam sobie wyobrazić wakacje bez niego. Jednak nie ma nic gorszego niż uszczęśliwianie bliskich na siłę. Przemyślmy przed wyjazdem, czy nasz piesek nie przypłaci zmiany miejsca zbyt dużymi nerwami. Wiele czworonogów bardzo nerwowo reaguje na podróże i zmianę otoczenia. Równie trudne może być dla niego zniesienie zmiany jedzenia. Dlatego koniecznie musimy pamietać o tym, aby spakować na narty zestaw suchej i mokrej karmy dla psa.
    Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel kiepsko reaguje na jazdę samochodem lub nie daje sobie rady w otoczeniu zbyt dużej ilości nowych ludzi, dobrze rozważyć pozostawienie go w domu pod opieką zaufanej osoby, lub ewentualnie zarezerwować mu miejsce w psim hotelu w naszym miejscu zamieszkania.
  3. W jaki sposób jedziemy na wakacje?
    Zwykle w grę wchodzą trzy warianty podróży – samochodem, autokarem wycieczkowym i samolotem. Z punktu widzenia psa najwygodniejszy będzie samochód. I właśnie taki środek transportu Wam polecamy. Jeżeli zajdzie taka konieczność zawsze możecie się zatrzymać na poboczu, aby piesek mógł się wysikać. W autokarze nie ma takiej możliwości, ponieważ jesteśmy uzależnieni od całej, dużej grupy wycieczkowiczów. Natomiast lot samolotem wymaga bardzo drobiazgowego przygotowania, a nie zawsze piesek może lecieć z nami w kabinie.

 

narty z psem 2

 

JAK WYBRAĆ HOTEL?

Jesteście właścicielami psa, więc na pewno Was nie zaskoczy to, że nie w każdym hotelu i pensjonacie czworonożni przyjaciele są mile widziani. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji powinniśmy zrobić porządny research w Internecie, popytać znajomych, a nawet zajrzeć na fora internetowe. Ponieważ wyrażenie zgody na pobyt psa nie musi być równoznaczne z tym, że będzie mile widziany. Jedziemy na wakacje, zatem lepiej oszczędzić sobie zawczasu nerwów. Wyjazdy narciarskie z psem stają się coraz bardziej popularne i wiele hoteli wprowadza do swojej oferty opcję wynajęcia profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Jest to na pewno lepszy pomysł niż pozostawianie pupila samego w pokoju, podczas gdy my będziemy szaleć na nartach po stokach. Psy są bardzo uczuciowe i mogą ciężko znieść nagłą samotność.

Tagi: , , , ,