10 zasad bezpieczeństwa na stoku

Jak jeździć na nartach, aby zachować bezpieczeństwo na stoku? Na podstawie zaleceń GOPR, TOPR i FIS przygotowaliśmy dla was dekalog bezpiecznego narciarza.

 

1. Zwracaj uwagę na inne osoby na stoku.

Zachowuj się tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na stoku. Dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa równie istotne co uważność na stoku, jest dobre przygotowanie sprzętu do jazdy. Zadbaj o to, aby dobrze dopiąć buty narciarskie, odpowiednio ustawić siłę wypięcia wiązań, a także naostrzyć i nasmarować narty. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy Twój ubiór narciarski nie utrudnia ruchów i widoczności trasy. Pamiętaj również, aby zawsze w odpowiedni sposób zostawiać sprzęt na stoku. Najlepiej, jeżeli umieścisz narty lub deskę na specjalnie przeznaczonym do tego stojaku.

2. Kontroluj swoją prędkość i sposób jazdy.

Jak jeździć na nartach, żeby sprawiało nam to przyjemność i równocześnie nie zagrażało innym? Grunt to umieć dopasować szybkość jazdy do swoich umiejętności. Jeżeli jedziesz szybko, trudniej zapanować nad nartami. Skraca się również czas reakcji na sytuacje na stoku. Nigdy nie ścigaj się na zatłoczonej trasie!  Pamiętaj również, aby zwracać uwagę na oznaczenie tras i wybieraj te dopasowane do swoich możliwości jazdy. Kolorem niebieskim oznaczone są trasy łatwe, czerwonym – trudne, a czarnym – bardzo trudne. Do wielu wypadków dochodzi na końcu przejazdu, dlatego zawsze zwalniaj przy dojeździe do wyciągu.

3. Panuj nad torem jazdy

Jadąc na trasie pamiętaj, że oprócz Ciebie na stoku są też inni narciarze, dlatego poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić. Zachowaj bezpieczną odległość, aby uniknąć kolizji.

4. Wyprzedzaj bezpiecznie.

Inaczej niż w przypadku jazdy samochodem, na stoku można wyprzedzać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Zanim zaczniesz wyprzedzać lub omijać narciarza lub snowboardzistę, obejrzyj się za siebie i dobrze oceń odległość, która dzieli Cię od wyprzedzanego lub ewentualnych przeszkód, które mogą znajdować się na trasie. Zachowaj odstęp, który nie uniemożliwi wyprzedzanemu kontynuowanie jazdy dotychczasowym śladem i tempem.

5. Rozejrzyj się przed rozpoczęciem jazdy.

Zawsze przed ruszaniem upewnij się, że nikt nie przetnie Twojego toru jazdy. Wiele kolizji i wypadków bierze się ze zwykłej nieuwagi. Narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Nigdy nie zatrzymuj się na środku trasy!

Powinniśmy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli koniecznie musisz się zatrzymać, pamiętaj aby stanąć w punkcie, który będzie widoczny dla zjeżdżających z góry. Najlepiej zatrzymać się z boku trasy, aby nie stwarzać dodatkowego utrudnienia dla pozostałych narciarzy i snowboardzistów.

7. Unikaj podchodzenia i schodzenia na nogach.

Podchodź i schodź na nogach tylko w wyjątkowych sytuacjach. Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy. Jeżeli widoczność jest słaba, zejdź zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Specjaliści FIS podkreślają, że ślady butów odciśniętych w śniegu mogą spowodować zagrożenie dla zjeżdżających z góry.

Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy. Każdy kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

8. Przestrzegaj znaków narciarskich.

Każdy narciarz powinien zwracać uwagę na znaki narciarskie, które są ustawione na trasach zjazdowych. Należy się do nich bezwzględnie stosować, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym!

9. Reaguj w razie wypadku!

Jeżeli byłeś świadkiem wypadku, postaraj się zapamiętać, jak doszło do zdarzenia, ponieważ może to mieć znaczenie dla specjalistów, którzy przyjadą na miejsce wypadku. Jak najszybciej podejdź do poszkodowanych i oceń wzrokiem jakich obrażeń mogli doznać poszkodowaniu. Jeżeli widzisz, że ofiara nie może wstać, ma problemy z oddychaniem lub straciła przytomność – jak najszybciej oznacz miejsce wypadku. Najlepiej zrobić wbijając narty pionowo w śnieg i robiąc z nich literę X ok. 3 metrów powyżej leżącego poszkodowanego. Idealnie sprawdzą się tutaj narty Fischer Curv Yellow Base lub Fischer Worldcup SC Yellow Base, które mają odblaskowy, żółty ślizg.

10. Miej przy sobie dokument tożsamości.

Obowiązkowo każdy –  obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym, czy też świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe, dlatego pamiętaj, aby mieć zawsze przy sobie dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

 

jak jeździć na nartach narty fischer yellow base

 

 

Od niedawna trwa również akcja Policji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Na stronie internetowej www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku  znajdziecie informacje dotyczące harmonogramu działań realizowanych w ramach akcji oraz materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla rodziców i dzieci. Służbę na stokach narciarskich pełnią policjanci, którzy posiadają bardzo dobre umiejętności jazdy, a często również uprawnienia instruktora lub pomocnika instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego. Policjanci przeszkoleni przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, a także przez GOPR lub TOPR, dlatego na pewno doradzą nam jak jeździć na nartach, aby nie stwarzać zagrożenia.

Nigdy nie prowokuj ryzykownych sytuacji, które mogą doprowadzić do wypadku!

Tagi: , , , , ,