Narty dla średnio- zaawansowanych

Narty dla średniozaawansowanych

Jeżeli postawiłeś już pierwsze kroki w narciarstwie i wiesz, że jest to sport dla Ciebie, warto zaopatrzyć się we własny sprzęt. Własny sprzęt narciarski zapewnia komfort i bezpieczeństwo, nawet jeśli jeździsz tylko kilka dni w roku. W takim razie, jakie narty dla średniozaawansowanych będą odpowiednie?

ŚREDNIOZAAWANSOWANY, CZYLI JAKI?

Jedną z najważniejszych rzecz przy doborze nart to określenie swojego poziomu i preferencji. Dlatego narty dla średniozaawansowanych różnią się od siebie charakterystyką i niezwykle ważne jest, żeby dobrze dopasować je do poziomu narciarza.

Kategoria narciarzy średniozaawansowanych jest bardzo szeroka – zaczynając od tych jeżdżących skrętem ślizgowym, przez uczących się jazdy skrętem ciętym, po osoby stawiające pierwsze kroki w jeździe sportowej. Dlatego też narty dla średniozaawansowanych różnią się od siebie charakterystyką i niezwykle ważne jest, żeby dobrze dopasować je do poziomu narciarza.

NAJLEPSZE NARTY DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Najlepsze dla średniozaawansowanych mężczyzn i kobiet będą narty z grupy allround. Są to deski, które zapewniają świetne osiągi na przygotowanych trasach, ale też wybaczają błędy techniczne. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. Omówimy je na przykładzie kolekcji nart Fischer RC ONE, które w zeszłym sezonie zastąpiły kultową na polskich stokach linię Fischer Progressor. W rodzinie RC ONE znajdziemy sześć modeli, które idealnie zaspokoją potrzeby większości średniozaawansowanych narciarzy.

DŁUGOŚĆ NART DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Przede wszystkim narty należy dobrze dobrać pod kątem długości. Dla średniozaawansowanych zaleca się, by były to narty, które sięgają mniej więcej do wysokości między brodą a nosem. Narty dla średniozaawansowanych mężczyzn i kobiet powinny być ok. 10-20 cm niższe niż wzrost. Dłuższe narty lepiej nadadzą się do szybkiej jazdy, natomiast krótsze będą bardziej skrętne, ale mniej stabilne.

Przy wyborze długości nart należy wziąć pod uwagę, czy posiadają one rocker. To specjalne podgięcie dziobów i piętek – technologia zaczerpnięta z nart poza trasowych. Sprawia, że deski są bardziej skrętne i lżejsze w obsłudze, ale postawione na krawędzi wykorzystują całą jej długość, dzięki czemu zyskujemy kompromis między stabilnością a skrętnością. Narty wyposażone w tę technologię powinny być dłuższe o ok. 5-10 cm. Wszystkie narty z kolekcji Fischer RC ONE posiadają rocker.

JAKI PROMIEŃ NARTY DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH?

Innymi ważnymi elementami są taliowanie oraz promień skrętu narty. Im większy promień, tym trudniej narty skręcają. Dlatego narty dla średniozaawansowanych nie powinny mieć zbyt dużego promienia. Jeśli lubisz szybką jazdę, jego wartość powinna być większa. Jeśli zaś preferujesz wycinanie krótkich łuków – lepiej, gdy promień jest mniejszy. Idealnie, gdy jego wartość wynosi między 12 a 16 metrów. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w nartach RC ONE jest Triple Radius – czyli potrójne nałożenie promienia na krawędź narty – to jest na dziobach, środku i piętkach nart, dzięki czemu zyskujemy lepszą kontrolę i przekaz energii w każdej fazie skrętu.

SZEROKOŚĆ NART DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Kolejnym elementem jest tu szerokość nart. Zwykle podaje się ją w milimetrach i jest ona mierzona w najwęższym odcinku narty, który znajduje się pod butem. Im węższa narta, tym jest bardziej dynamiczna i szybciej przechodzi z krawędzi na krawędź. Szersze narty z kolei zapewniają dużo większą stabilności i uniwersalność jazdy w każdym terenie, również w głębszym śniegu i na słabiej przygotowanych stokach.

Narty Fischer RC ONE

Czy ciasne zakręty na świeżo przygotowanych stokach to Twój ulubiony rodzaj jazdy na nartach? Czy wolałbyś zjeżdżać ze wzgórza, zamiast próbować osiągać maksymalną prędkość? To idealne rozwiązanie, ponieważ narty Fischer RC One to właściwy wybór dla wszystkich fanatyków narciarstwa, którzy chcą cieszyć się każdą sekundą w górach.

Te łatwe do kontrolowania modele są odpowiednie dla każdego stylu lub techniki.

SPRAWDŹ

Narty Head Shape

Każdy szczegół nart Head Shape został opracowany po to, aby ułatwić jazdę. W zasadzie nie musisz nawet myśleć — narty już inicjują kolejny skręt. Tylko kiedy niczym się nie martwisz, możesz w pełni cieszyć się nowymi doświadczeniami.

W nowej linii Shape chodzi o jak najlepsze wrażenia z jazdy — pełen komfort, dzięki któremu możesz się zrelaksować i po prostu czerpać przyjemność z narciarstwa.

SPRAWDŹ

Fischer nowa kolekcja 2022 - 2023

Narty dla średniozaawansowanych - Fischer RC ONE

Narty Fischer RC ONE to grupa w ofercie Fischer’a dostępna od sezonu 2019/2020. Jest to gigantyczna zmiana i rewolucja u producenta, który zamienia dwie świetne grupy nart (Progressor i PRO MT) na nową wspólną grupę RC ONE. W kolejnej odsłonie Fischer poszerza rodzinę RC ONE o damskie wersje kolorystyczne.

Sprawdź wszystkie narty dla średniozaawansowanych z grupy RC ONE dostępne na mcksport.pl.

Fischer RC ONE WS – Women Selection

W sezonie 2020/2021 producent wprowadza dodatkowe wersje nart w damskich wersjach kolorystycznych. Jest to dodatkowe poszerzenie dopracowanych nart w wersjach WS — spełnią oczekiwania doświadczonych narciarek, które szukają uniwersalnych nart na cały dzień na stoku. Wszystkie modele są idealnym kompromisem pomiędzy dość sztywną nartą, ale nie za twardą, która zapewni komfort również pod koniec dnia na mniej przygotowanej trasie.

Technologie Fischer RC ONE

Grupa nart Fischera dla średniozaawansowanych i jej świetne właściwości nie biorą się z przypadku, stoi za tym cała gama nowoczesnych rozwiązań, wiele projektów i mnóstwo godzin poświęconych testom i stworzeniu tego co najlepsze.

 • Turn Zone – odpowiednie połączenie materiałów w dziobie zapewniające zmniejszenie masy narty. System umożliwia znacznie łatwiejsze sterowanie i inicjowanie skrętu, a także minimalizuje wibracje i drgania.
 • Bafatex – nowy materiał o niesamowitym stosunku wytrzymałości do wagi i wyjątkowej trwałości – dodaje wytrzymałości i lekkości w konstrukcji nart.
 • Triple Radius – taliowanie zwiększające kontrolę i pozwalające na lepsze przeniesienie mocy w całym skręcie.
 • Free Milled Titanium – widoczny Titanal w środkowej części nart.
 • Shaped Ti – dopasowanie grubości i kształtu tego wysokowytrzymałego stopu do osiągów i geometrii narty pozwala na optymalną przyczepność i stabilność w jeździe.
 • Multiflex – płyta zapewniająca możliwie najlepszy kontakt z podłożem, bezpośrednie przenoszenie mocy i proste ustawienie butów

Narty Fischer RC ONE

Head Shape

Narty dla średniozaawansowanych - Head Shape

Zaufaj nowym nartom HEAD Shape gwarantującym łatwość skręcania — dodadzą pewności przez cały dzień jazdy i wygładzą każdy stok na Twojej trasie. Kiedy narty praktycznie skręcają same, Ty możesz skupić się na czerpaniu przyjemności z jazdy i chłonięciu wrażeń.

Sprawdź wszystkie narty dla średniozaawansowanych z grupy Shape dostępne na mcksport.pl.

Technologie

 • EMC (Energy Management Circuit) – Oznacza obwód zarządzania energią, który redukuje negatywne wibracje, dzięki czemu możesz w pełni zaufać nartom i skupić się tylko na własnej wydajności.
 • GRAPHENE – To cudowny materiał naszych czasów. Super lekki, ale super mocny, daje niesamowite właściwości wydajności całej gamie nart SuperShape.
 • PROTECTOR – Nowe wiązania PROTECTOR mogą o ponad 50% zmniejszyć siły działające na więzadło krzyżowe przednie podczas upadku do tyłu z rotacją.

Właściwości

 • Łatwość skręcania – Narty Shape zostały opracowane tak, aby płynnie przechodzić z krawędzi na krawędź, podnosić pewność jazdy i ułatwiać wycinanie perfekcyjnych łuków w każdych warunkach — od lodu, przez sztruks i firn, po rozjeżdżony puch. Dzięki charakterystyce all mountain narty Shape są gotowe na każde wyzwanie i w pełni można im zaufać. Ponieważ skręcają niemalże same, Ty możesz się zrelaksować i po prostu czerpać przyjemność z narciarstwa.
 • Mniejszy wysiłek – Rozwijając założenia LYT Tech dla nart Shape opracowano nową konstrukcję 3D — Adapted Performance Backbone. Pod butami i w centralnej części nart — tam, gdzie potrzeba sztywności — zastosowano więcej materiału, natomiast w innych miejscach ograniczono go do minimum. Rezultat to niesamowicie lekkie narty. Niższa waga oznacza mniej wysiłku podczas jazdy — na nartach Shape możesz jeździć przyjemniej i dłużej.
 • Łatwość kontroli – Stabilność i przewidywalność podnoszące pewność jazdy i ułatwiające skręcanie w każdym terenie — oto zalety geometrii ERA 3.0 zastosowanej w nartach Shape. Stworzony przez HEAD unikatowy elektroniczny system tłumienia wibracji EMC wygładza z kolei jazdę i ułatwia maksymalne wykorzystanie efektywnej krawędzi nart. Tę technologię wykorzystano w modelach Shape e-V10, e-V8 oraz e.V5.

Narty Head Shape

Znajdujesz się aktualnie w: