Personalizacja butów narciarskich to wielka rewolucja w doborze sprzętu narciarskiego. Od kilku sezonów jest już niemal standardem wsród większych producentów. Dopracowane technologie takie jak oferuje Fischer, czy Head to gwarancja, że każde buty będą wygodne. Mało tego, że wygodne to dobrze dopasowane do kształtu stopy.

Buty narciarskie HEAD Nexo Lyt 2019

Na czym polega personalizacja butów narciarskich?

Na przestrzeni ostatnich lat styl jazdy i osiągane prędkości na stoku bardzo się zmieniły. Wymusza to odpowiedni dobór sprzętu, a w tym butów narciarskich, które są najważniejszym jego elementem. Czym lepsze dopasowanie butów narciarskich do kształtu stopy, tym lepsza kontrola nad nartami.

Obecnie producenci oferują możliwość dopasowania botka wewnętrznego do kształtu stopy. Jeśli to okaże się niewystarczające możliwe jest, w wybranych modelach, dostosowanie kształtu skorupy butów narciarskich do stopy. Kolejny etap boot-fittingu to możliwość dokupienia wkładek. Dokładając do tego kształtki, dodatkowe oklejanie, wycinanie pojedynczych punktów mamy w zasadzie nieograniczone możliwości przy indywidualnym dopasowaniu butów narciarskich.

 

Jak wygląda personalizacja butów narciarskich?

Personalizacja butów narciarskich uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb klienta. Czym bardziej zaawansowany narciarz, lub czym bardziej nietypowy kształt stóp tym proces formowania butów i ich skorupy jest bardziej skomplikowany. Często proces rozłożony jest na kilka etapów, w których klienci testują buty i stopniowo korygują poszczególne punkty. W dużym uproszczeniu można podzielić dobór butów narciarskich od wejścia do sklepu na etapy:

  • zmierzenie kształtu stopy na specjalnej miarce
  • przymierzenie kilku najbardziej odpowiednich modeli
  • wybór i zakup najodpowiedniejszej pary butów

Na tym etapie rozpoczyna się personalizacja butów narciarskich. Ta jednak u każdego wygląda inaczej… czasem klient po prostu wychodzi ze sklepu i od razu testuje zakupiony sprzęt nie wykonując żadnych korekt. We właściwym doborze butów najważniejsze jest działanie bez pośpiechu! Kupując buty powinniśmy wybrać model dobrze dopasowany, lekko ciasny. Warto zapytać o opinię fachowców – osoby doświadczone z praktyki będą wiedziały co wybrać. Nasze stopy inaczej zachowują się kiedy stoimy w butach w sklepie, a inaczej kiedy jeździmy. Dochodzi do tego efekt rozbicia botka wewnętrznego, który tak naprawdę osiągniemy po kilku dniach jazdy. W zakres boot-fittingu wchodzą wszystkie działania, które w jakikolwiek sposób zmieniają nasze buty

  • wygrzanie / formowanie botka wewnętrznego
  • wygrzanie / formowanie skorupy butów narciarskich (wykonywane punktowo, lub całej skorupy)
  • stosowanie wkładek

Powyższe trzy działania dla zdecydowanej większości osób zamykają kwestię bootfittingu. Właściwie wykonane sprawią, że buty narciarskie będą wygodne i będą dobrze trzymały nogę. Nie wyczerpuje to jednak wszystkich możliwości! Dla wąskiej grupy narciarzy potrzebującej czegoś więcej jest jeszcze kilka możliwości. To uzależnione jest od potrzeb np. zawodnicy, którzy wybierają buty czasem nawet o 2 rozmiary za małe, lub osoby mające problemy z nogami – deformacje po wypadkach, choroby wymagają bardziej indywidualnego podejścia. Frezowanie skorupy, punktowe odbarczanie, wycinanie fragmentów botka, oklejanie botka, zalewanie masą, itp – wszystko dostosowane do potrzeb klienta!

Fischer podium 2020 buty narciarskie

Personalizacja butów Fischer

Fischer Vacuum – to technologia oferująca zmianę kształtu skorupy butów narciarskich pod indywidualne potrzeby klienta. Fischer dzieli technologię na kilka rodzajów: Vacuum Full Fit (VFF), Powered by Vacuum (PBV), wcześniej były to Vacuum Comfort Fit (VCF), Vacuum Fit.

Po buty narciarskie Fischer zapraszamy tutaj

 

Personalizacja butów Head

Head Form Fit – to technologia pozwalająca na dostosowaniu kształtu skorupy butów narciarskich do stopy. Działanie polega na wygrzaniu skorupy do odpowiedniej temperatury. Pod jej wpływem skorupa może odkształcić się w miejscach, w których stopa (kostki, podbicie, itp.) jest nietypowa i może w tych miejscach sprawiać dyskomfort. Plastik posiada funkcję pamięci i po ostygnięciu zachowa nadany mu kształt. W ten sposób można w zasadzie w każdym miejscu buta narciarskiego zmienić jego kształt.

Po buty narciarskie Head zapraszamy tutaj

Tagi: , , , ,