Na początek chcielibyśmy zdementować błędne przeświadczenie, które panuje wśród wielu ludzi – nie istnieje coś takiego jak standardowy wymiar stopy. Wąska stopa, szeroka stopa, stopa z wysokim podbiciem, koścista stopa czy stopa z płaskostopiem. Każda stopa jest inna i z tego powodu potrzebuje innego rodzaju obuwia.

 

Węższe buty = lepsza kontrola

Od kilku sezonów producenci zaczęli przywiązywać szczególną wagę do właściwego dopasowania konstrukcji butów narciarskich do anatomicznej budowy stopy. Dlatego wiele modelów wprowadzonych na rynek otrzymało indywidualne oznaczonenie jako buty przeznaczone dla wąskiej stopy lub tak zwane wide fit. Jeżeli jeździcie szybko i technicznie, na pewno zależy Wam na zachowaniu dobrej kontroli nad nartami. Odpowiednio dopasowane buty, które ściśle przylegają do stopy znacznie ułatwiają panowanie nad nartami w skrętach. Niestety, wielu narciarzy, których natura obdarzyła wąską stopą, skarży się na trudności w dobraniu butów.

 

Wąskie modele butów narciarskich

W zestawieniu butów narciarskich na wąską stopę szczególnie polecamy buty narciarskie HEAD Vector i buty narciarskie Fischer Curv.  Model butów Fischer Podium jest wręcz patologicznie wąski i przeznaczony przede wszystkim dla zawodników, dlatego polecamy rozważyć zakup i zastanowić się jakie są faktycznie Wasze umiejętności jazdy. Buty narciarskie Fischer RC Pro zaliczają się do średnio wąskich, ale jeżeli ktoś ma nieco szerszą stopę będzie zadowolony. Ciekawym punktem naszej listy są buty narciarskie HEAD Nexo Lyt, ponieważ buty z flexem 110, 120 i 130 posiadają możliwość regulacji szerokości za pomocą technologii Liquid Fit.

 1. 92 mm – Fischer Podium
 2. 96 mm – buty narciarskie HEAD Raptor
 3. 97 mm – Fischer Curv – wszystkie modele:
  Fischer My Curv 90
  Fischer RC4 Curv 110
  Fischer RC4 Curv 120
  Fischer RC4 Curv 130
 4. 98 mm – HEAD Vector wszystkie modele:
  Buty Head VECTOR RS 110
  Buty Head VECTOR RS 120
  Head VECTOR RS 130
 5. 100 mm – HEAD Nexo Lyt  (występują z opcją liquid fit 110, 120, 130 flex i te można zmniejszyć)
 6. 100 mm – Fischer RC Pro

Tagi: , , , , , ,