Zanim wybierzemy się do sklepu po nowe buty narciarskie, powinniśmy najpierw w domu dokładnie zmierzyć długość i szerokość swojej stopy. Warto znać długość stopy z dokładnością co do milimetra (np. 25,2; 25,8 cm). Wielu producentów, w tym Fischer i HEAD, wytwarza buty również w połówkach rozmiarów. Znacznie ułatwia to właściwe dopasowanie butów do indywidualnego kształtu stopy.

 

JAK ZMIERZYĆ DŁUGOŚĆ STOPY?

  1. Przygotuj ołówek i kartkę papieru, która posłuży do zaznaczenia kształtu Twojej stopy.
  2. Przysuń palce stopy do ściany.
  3. Ugnij kolana, tak jakbyś jechał na nartach.
  4. Zaznacz kształt stopy trzymając ołówek w pionie, tak aby obrys stopy był jak najbardziej precyzyjny.
  5. Zmierz długość stopy pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami.

 

SZEROKOŚĆ STOPY

Przy wyborze butów będzie nas interesowała zarówno długość, jak i szerokość stopy, dlatego nie zapomnijmy jej zanotować. Aby prawidłowo zmierzyć długość i szerokość stopy, kładziemy stopę na kartce papieru, a następnie za pomocą ołówka obrysowujemy jej kształt. Ważne, żeby nie obciążać stopy całym ciężarem ciała. Jeżeli lekko uniesiemy wewnętrzną krawędź stopy, otrzymamy kształt najbardziej zbliżony do pozycji i kształtu stopy podczas jazdy na nartach.  Mocno obciążona stopa może być szersza nawet o 0,5 cm. Szersze buty oznaczają większy komfort stopy w bucie, ale równocześnie też mniejszą kontrolę nad nartami i mniej precyzyjne skręty.

Przymierzając buty narciarskie powinniśmy czuć, że są one trochę ciasne (nawet jeżeli preferujemy pełny komfort). Buty narciarskie wcale nie muszą, a nawet nie powinny być wygodne!  Jednak, jeżeli po zrobieniu kilku kroków w dobrze spiętych butach wyraźnie czujemy, że but jest za krótki, wtedy warto przymierzyć but o pół rozmiaru większy.

 

JAK ZMIERZYĆ SZEROKOŚĆ STOPY?

  1. Przygotuj ołówek i kartkę papieru, która posłuży do zaznaczenia kształtu Twojej stopy.
  2. Stań na napiętej stopie z lekko uniesionym łukiem stopy.
  3. Nie rozpłaszczaj stopy na kartce.
  4. Zaznacz kształt stopy trzymając ołówek w pionie, tak aby obrys stopy był jak najbardziej precyzyjny.
  5. Zmierz szerokość swojej stopy w okolicy śródstopia, czyli w jej najszerszym miejscu.

Tagi: , , ,