Podczas całego dnia jazdy na nartach możemy spalić nawet trzy razy tyle, ile wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne! Zatem nic dziwnego, że podczas przerwy lunchowej w knajpkach na stokach narciarskich ustawiają się kilometrowe kolejki głodnych ludzi, którzy chcą jak najszybciej zapełnić pustkę w swoim żołądku. Zwykle mamy wtedy ochotę na tłuste, sycące dania takie jak pizza, spaghetti czy frytki. Jednak obfite posiłki bogate w proste węglowodany i tłuszcze, niekoniecznie są tym, czego potrzebuje nasz organizm w trakcie intensywnego wysiłku.

 

Ile kalorii ma jedzenie na stoku?

Bombardino – 386 kcal

Grzaniec – 186 kcal

Spaghetti bolognese – 591 kcal

Pierogi ze skwarkami – 736 kcal

Duży kawałek pizzy – 365 kcal

Talerz frytek z majonezem – 636 kcal

Lasagne – 619 kcal

 

Odchudzanie na nartach

Narciarstwo, jak każdy rodzaj sportu, pozwala na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej i zbudowanie masy mięśniowej. Jeżeli jednak stosujemy powyższą dietę, nie powinniśmy się spodziewać, że z wyjazdu narciarskiego wrócimy szczupli i pełni energii witalnej. Odchudzanie na nartach powinniśmy rozpocząć już przed wyjazdem. Trening, który przygotowuje organizm do jazdy na nartach, trenerzy nazywają suchą zaprawą. Dodatkowo każdego dnia przed pierwszym zjazdem powinniśmy pamiętać o wykonaniu serii ćwiczeń rozgrzewających mięśnie. Zabezpieczy to nasze stawy przed kontuzjami, a dodatkowo poprawi zwinność w czasie jazdy na nartach. Równie ważna jest odpowiednia dieta. Zatem, co jeść na stoku narciarskim? Tłustą lasagne warto zastąpić pełnoziarnistą kanapką z hummusem lub talerzem zupy. Poza tym, w kieszeni dobrze jest mieć batonik pełnoziarnisty i orzechy, które pozwolą zaspokoić pierwszy głód. Dzięki temu mniej zjemy na główne danie.

 

Ile kalorii spalamy na nartach?

Wszystko zależy od tego jaką mamy masę ciała oraz styl i szybkość jazdy.

Jeżeli ważysz ok. 60 kg, w ciągu 1h spalisz:

  • 360 kcal jeżdżąc powoli, z prędkością do 4 km/h,
  • 420 kcal przyspieszając do 6-8 km/h.
  • 480 kcal jeżeli zwiększymy prędkość do 13 km/h,
  • 780 kcal jeżdżąc bardzo szybko, z większą prędkością niż 13 km/h.
  • ponad 900 kcal jeżdżąc w głębokim śniegu, podchodząc z nartami pod górę lub jeżdżąc w trudnych warunkach lub poza trasą.

Jeżeli ważysz więcej niż 80 kg, w ciągu 1h spalisz:

  • ok. 500 kcal przy wolnej jeździe 4 km/h,
  • 600 kcal przyspieszając do 6-8 km/h,
  • 688 kcal jeżdżąc z prędkością 8-13 km/h,
  • więcej niż 1100 kcal jeżdżąc szybciej niż 13 km/h,
  • ponad 1300 kcal jeżdżąc w w bardziej wymagających warunkach.

 

 

Tagi: , , , , ,