Najlepszy rowerowy kask miejski
W naszej ofercie można znaleźć wiele modeli i każdy znajdzie kask miejski dla siebie. W MCK Sport stawiamy na pozycje, które na rynku wyróżniają się standardem bezpieczeństwa. Kaski miejskie, które spełniają normy bezpieczeństwa europejskie, amerykańskie, oraz otrzymują najlepsze wyniki w niezależnych testach. Oferując dodatkowo rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo np. MIPS, Koroyd, czy 2Vi Mips oraz oferujące większy komfort, poprawiona wentylacja oraz aerodynamika.
Jaki rozmiar kasku miejskiego wybrać i jak powinien być dopasowany?
Obwód głowy nie jest idealnym okręgiem, a każdy z nas ma trochę inny kształt głowy. Dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzanie jak kask miejski leży na głowie. Pomiar obwodu dokonujemy centymetrem, mierząc tuż nad uszami. Jeśli zmierzona wartość będzie na granicy rozmiarów sugerujemy wybrać większy rozmiar.
Prawidłowo dopasowany kask powinien dobrze przylegać do całej głowy. Nie powinien się przesuwać, a między kaskiem, a głową nie powinna znajdować się dodatkowa przestrzeń. Kask miejski nie powinien być jednak tak ciasny, abyś czuł ucisk lub punkty sprawiające ból. Możesz łatwo wykonać „test wstrząsania”, aby sprawdzić, jak trzyma się Twój kask. Potrząsaj głową, mając założony kask. Jeśli porusza się samodzielnie lub trzęsie niezależnie od Twojej głowy, oznacza to, że kask jest za duży. Użyj ręki i poruszaj hełmem w lewo i prawo, w górę i w dół. Skóra na głowie powinna poruszać się wraz z kaskiem, a kask nie powinien się samoczynnie przesuwać. Możesz teraz zapiąć kask i upewnić się, że pasek podbródkowy jest napięty i prawidłowo zapięty. Nie ma to wpływu na dopasowanie kasku, po prostu dodatkowo podtrzymuje kask na głowie.
Kaski miejskie można idealnie dopasować do kształtu głowy za pomocą regulacji pokrętłem z tyłu kasku lub w wybranych modelach doklejeniem nakładek dołączonych do kasku.
Dlaczego tak ważne jest bezpieczeństwo?
Kask ma za zadanie chronić naszą głowę przy wypadku. Każdy wypadek jest inny i żaden producent nie zagwarantuje 100% bezpieczeństwa, niemniej to od nas zależy czy wybierzemy produkt, który spełnia normy bezpieczeństwa, posiada dodatkowe patenty, przeszedł szereg testów i wyróżnia się od innych produktów większym poziomem ochrony. Głowę mamy jedną i czasem warto dołożyć do trochę droższego kasku, który może nas uchronić od poważnych skutków wypadku.
Jakie standardy obecnie obowiązują, kto testuje kaski miejskie i czym różnią się normy?
Wszystkie kaski i sprzęt ochronny muszą przejść pomyślnie testy, aby uzyskać certyfikaty różnych organów, w zależności zarówno od przeznaczenia, jak i kraju, w którym kask jest sprzedawany. Najważniejsze z nich:
- Amerykańskie Towarzystwo Badań Materiałów, Międzynarodowe (ASTM),
- Europejski Komitet Normalizacyjny (CE EN),
- CPSC (Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich).
Nie wchodząc w szczegóły test polega na sprawdzeniu jak kask miejski absorbuje uderzenia w określonych przez poszczególne normy warunkach. A te między sobą różnią się delikatnie wartościami ze względu na różnice jednostek miar i prędkości w Europie i USA. Na świecie jest też kilka ośrodków niezależnych, które według opracowanych własnych metod ocenia standard bezpieczeństwa w kaskach np. Virginia Tech, czy SHARP.
Poza normami, których spełnienie raczej nie stanowi obecnie wyzwania dla większości podmiotów produkujących kaski, czołowi producenci prowadzą własne badania i testy. A ich rezultaty bardzo szybko można dostrzec w ofercie.
Co podnosi bezpieczeństwo w kasku rowerowym?
- Mips – to system zwiększający bezpieczeństwo, specjalnie opracowany i zaprojektowany tak, aby był najlżejszym możliwym systemem, pomagającym zredukować energię obrotową przenoszoną na głowę podczas uderzenia lub wypadku.
- Koroyd – to materiał o strukturze rurek tworzących plaster miodu charakteryzujący się zaawansowaną oddychalnością, ultralekkością i wyjątkową stylistyką. Przede wszystkim to materiał, które zapewnia lepszą ochronę absorbując więcej energii uderzenia.
- 2Vi MIPS – to opracowana przez Sweet Protection technologia, która dzięki MIPS zwiększa wydajność i komfort zapewniając większą ochronę.
- Wavecell – to materiał o zbliżonej charakterystyce do Koroyd,w kształcie fal.
Co jeszcze jest ważnego w kaskach?
Producenci bardzo dużą wagę przykładają do wentylacji w kaskach. Wbrew pozorom zabudowany kask, może mieć podobny przepływ powietrza jak kask o dużej ilości otworów. Odpowiednia wentylacja, właściwie zaprojektowane otwory pozwalają na zachowanie dużej ilości cyrkulującego powietrza w kasku co przekłada się na komfort podczas jazdy. Poza wentylacją kolejnym aspektem jest aerodynamiczny kształt, kolor, materiały wykończeniowe, system regulacji kasku, pasków.
Jak można porównać kaski?
Poza oczywistymi cechami takimi jak kształt, kolor, czy cena warto sprawdzić jakie normy bezpieczeństwa spełnia kask, który nas interesuje i jakie jest jego przeznaczenie. Wybrane kaski miejskie z naszej oferty spełniają jednocześnie dwa standardy na rower i rolki. Wszystkie kaski amerykańskiego producenta Smith, oraz skandynawskie Sweet Protection są jednymi z najlepszych na rynku i bez wątpienia wyznaczają trendy na rynku.