O czym pamiętać ustawiając wiązania?

To podstawa zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa na stoku narciarskim.  Do określenia najlepszych parametrów regulacji wiązań stosuje się Międzynarodową normę ISO 11088. Ta norma określa profil narciarza za pomocą 5 parametrów:

  1. Waga narciarza bez ubrania
  2. Wzrost narciarza.
  3. Wiek narciarza.
  4. Poziom zaawansowania.
  5. Długość zewnętrzna podeszwy buta narciarskiego.

Zależność między tymi parametrami  określa siłę wypięcia wiązań. Wiązania ustawia się przez umieszczenie wskaźnika w wiązaniach na właściwej liczbie w okienkach wiązań usytuowanych z przodu i z tyłu.

 

Co to jest DIN?

Regulacja wiązania znajduje się z przodu (siła wypięcia) i z tyłu (docisk). Na skali znajdziecie cyfry, które odpowiadają skali DIN. W dużym uproszczeniu:

10 kg masy ciała = 1 DIN

Należy jednak pamiętać, że przy określaniu siły wypięcia znaczenie mają też inne parametry np. wzrost, wiek i poziom umiejętności narciarskich. Przyjmując bardzo ogólne założenia:

  • Dobrze jeżdżący narciarz o wadze 80 kg może ustawić wiązania na 8 DIN.
  • Cięższy narciarz, który preferuje dynamiczną jazdę, powinien zwiększyć ustawienie do ok. 10 DIN.
  • Narciarz o średnich umiejętnościach, którego waga nie przekracza 50 kg powinien ustawić wiązania na ok. 5 DIN.
  • Bardzo szczupłe osoby, które nie lubią szaleć na nartach, mogą bez stresu ustawić wiązania na 4 DIN.

Jakie są skutki złej regulacji wiązań?

Wiązania, które zostały źle wyregulowane mogą stać się przyczyną poważnej kontuzji, z którą będziemy musieli zmagać się latami. Podczas jazdy, narta wywiera na nogę bardzo duży nacisk, szczególnie przy skręcie. Nacisk ten jest odczuwalny zarówno z przodu jak i z tyłu nogi, a jego wielkość zależy od długości narty i ciężaru naszego ciała. Dobrze dobrane wiązania narciarskie uwalniają but, gdy nacisk przekracza możliwości fizyczne narciarza. Wtedy zazwyczaj następuje wypadek, a narta wypina się z buta, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Nawet posiadając wiedzę o tym jak ustawiać wiązania, zawsze lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalisty niż ryzykować kontuzję! Zachęcamy do regulacji wiązań w punktach narciarskich na stokach oraz w serwisach i sklepach sportowych, zamiast robić to na własną rękę.

W sklepie MCK Sport znajdziecie narty w zestawie z wiązaniami!

Tagi: , , , , ,