Jaki rodzaj nart wybrać?

Jaki rodzaj nart wybrać? Aby w pełni cieszyć się jazdą na nartach zjazdowych. Idealnie przygotowane stoki, trasy zjazdowe, głęboki śnieg – wszystkie trasy mają różne wymagania.

Jakiego rodzaju nart potrzebuję?
Różne kształty, rozmiary i materiały tworzą lepsze narty – ważne żeby wybrać jak najlepsze dla siebie:

Dłuższe narty są szybsze i wymagają więcej umiejętności.

Rocker w nartach określa kontakt nart z podłożem. Mniejszy kontakt z podłożem zapewnia lepszą zwinność. Na przykład w nartach Ranger 102 z konstrukcją Twin-Tip, z wyraźnie podniesionym dziobem i ogonem, narty umożliwiającą agresywne, akrobatyczne ruchy.

Taliowanie nart odnosi się do kształtu klepsydry lub jej braku. Prostsze narty są szybsze, a bardziej wyprofilowane są bardziej responsywne. Wartości 120-74-103 oznaczają szerokość w dziobach, talii oraz na końcu narty

Twardość lub elastyczność decyduje o tym, ile mocy potrzeba do sterowania nartą i jak skutecznie jeździ przy wyższych prędkościach.

Środek ciężkości Ta subtelna zmiana ma duże zalety w przypadku nart dla kobiet, takich jak My Ranger 85.

Stoki, warunki śniegowe i indywidualny styl jazdy na nartach decydują o tym, który z czterech głównych rodzajów nart jest dla Ciebie najlepszy:

  • Carving – Mocno taliowane, przeznaczone do dynamicznej jazdy na nartach z dużą ilością krótkich skrętów i precyzyjnej kontroli, zwykle na przygotowanych stokach. Konkretne podgrupy nart carvingowych to slalom, worldcup i on-piste.
  • All-mountain – Są to najbardziej wszechstronne narty na każdy rodzaj terenu. Na przykład Fischer Pro MT 80 lub Pro MT 77, które pozwalają poradzić sobie na każdym zboczu. Na lub poza trasą.
  • Narty Freeride – Są to narty, które chcą pływać w głębokim puchu z dala od miejsca, w którym przebywają wszyscy inni. Są szczególnie szerokie, na końcach i tyłach, idealne na miękki, głęboki śnieg. Na przykład Ranger 102 FR.
  • Narty Tourowe – Deski o specjalnym przeznaczeniu, które wykorzystują również podwójne wiązanie do zabezpieczenia chodzenia lub zjazdu. Podgrupy nart tourowych są przeznaczone do freeride’u, lub prędkości.

narty fischer rc4 worldcup

Czego szukać w nartach dla początkujących?

Narty przeznaczone do wszechstronnej jazdy. Doskonałe narty dla początkujących, takie jak Progressor F16, F17 i Progressor 18. Pozwolą na szybki rozwój i podniesienie umiejętności na stoku.

Porady dotyczące wyboru długości nart:

Właściwa długość nart jest najważniejszym elementem przyjemnej i bezpiecznej jazdy na nartach. Ogólnie rzecz biorąc:

  • Narty na trasy dla początkujących powinny być o 5-10 cm krótsze, niż wzrost. Absolutni początkujący mogą być bardziej zadowoleni, gdy narty będą krótsze o 10-15 cm od wzrostu.
  • Zaawansowani, doświadczeni narciarze często wybierają narty na trasy równe do wzrostu lub nawet dłuższe.
  • Narty tourowe powinny być o 5-15 cm krótsze niż wzrost. Bardziej wykwalifikowani narciarze wybierają dłuższą długość.
  • Narciarze freeride’owi zazwyczaj wybierają długie narty, aby lepiej pływać w głębokim puchu. Właściwe jest dodanie 5-15 cm do wzrostu.

Ustawienie wiązań narciarskich:

Prawidłowe ustawienie siły wypięcia wiązań, w przypadku upadku, mają kluczowe znaczenie dla bezpiecznej jazdy na nartach. Pozwól profesjonalistom to zrobić, na podstawie ich danych osobowych i opisu Twojego stylu i umiejętności narciarskich. Nawet doświadczonym narciarzom, którzy ustawili wiązania zaleca się sprawdzanie sprzętu raz w sezonie.

Tagi: