Narty zjazdowe są jednymi z podstawowych typów nart. Są długie i gładkie. Narty zjazdowe mogą posiadać taliowanie lub mieć bardziej kształt.
Narty zjazdowe dzielą się na kilka kategorii. W tym wpisie wymienimy je wszystkie, ale bardziej szczegółowo omówimy tylko i wyłącznie jeden rodzaj – narty race. Reszta musi poczekać na swoją kolej.

Narty race

Na jakie rodzaje możemy podzielić narty zjazdowe ?

Zanim wybierzesz konkretny rodzaj nart zjazdowych, musisz określić swój styl jazdy.

Narty zjazdowe można podzielić na:

  • narty easy carve – charakteryzują się miękkością oraz niską wagą, są delikatnie taliowane, to dobry wybór dla osób początkujących,
  • narty allround – to najbardziej popularna kategoria nart, są bardzo uniwersalne, ich zadaniem jest umożliwienie wszystkim narciarzom, niezależnie od stopnia zaawansowania, komfortowego poruszania się po stoku,
  • narty all Mountain – są odpowiednie zarówno do dobrze przygotowanych tras, jak i do jazdy po trudniejszym terenie,
  • narty race – bardzo dobrze trzymają się krawędzi, nawet na oblodzonych stokach narciarskich, więcej o nich napiszemy w dalszej części tego wpisu,
  • narty freeride oraz freestyle – przeznaczone są do swobodnej jazdy poza przygotowanymi trasami, po ubitym śniegu i zróżnicowanym podłożu.
race narty

Dla kogo są przeznaczone narty race?

Z pewnością jest to rodzaj nart zarezerwowany dla osób początkujących. Jeżeli chodzi o ich wzornictwo to wyglądają dokładnie tak jak narty, na których jeżdżą zawodowi narciarze w Pucharze Świata.

Narty te posłużą Ci więcej niż jeden sezon, jeżeli jeździsz tylko amatorsko. Są to narty odpowiednie dla szybkiej jazdy.
Jednak jeżeli będziesz chciał rozwinąć na nich dużą prędkość, to niezbędne będzie włożenie w to trochę siły i posiadanie bardziej zaawansowanych umiejętności.

Narty race umożliwią Ci wykonywanie dynamicznych skrętów i nie są odpowiednie do ześlizgu.

Narty race Fischer

Narty race – jak się dzielą?

Narty race standardowo możemy podzielić na slalomowe (krótkie) oraz gigantowe (długie). Narty slalomowe posiadają promień około 11-12 m. Odpowiednia długość dla kobiet to 150-155 cm. Natomiast mężczyźni powinni poszukać nart o długości 160-165 cm.

Narty race slalomowe mają bardzo szerokie dzioby (około 125 mm) oraz wąski ślizg pod butem (około 70 mm). Umożliwiają one wykonywanie krótkich i dynamicznych skrętów. Narty slalomowe są dobre do jazdy na nich po stoku albo do ścigania się na tyczkach.

Narty gigantowe są długie. W przypadku kobiet jest to 165-170 cm, a w przypadku mężczyzn 180-185 cm.
Charakteryzują się one mniej wyraźnym taliowaniem niż narty slalomowe. Dzięki temu są bardziej stabilne w długim skręcie.

Rewelacyjne narty produkuje firma Fischer. Polecamy Ci na przykład model FISCHER RC4 WORLDCUP RC RACETRACK + RC4 ZW12 GW PR 2020, który jest przeznaczony do slalomu i agresywnej jazdy na stoku.

Narty race

Przykładowe narty race na MCKSport.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby zobaczyć narty race dostępne na  stronie MCKSport.pl!         

Tagi: , ,