Służą do połączenia narty z butem narciarskim, to oczywiste. Umiejętny dobór wiązań nie jest już jednak tak oczywisty. Dopasowane wiązania to takie, które będą dobrze trzymały but podczas jazdy, ale rozepną się w momencie wywrotki lub zderzenia. Zatem,
jakie wiązania na narty wybrać?
Na początek bierzemy pod uwagę umiejętności narciarza, styl i prędkość jazdy, a także jego wzrost i wagę. Następnie ustawiamy wiązania według znajdującej się na nich skali. Szczerz odradzamy samodzielne ustawianie wiązań. Najlepiej zlecić to profesjonalistom ze sklepu narciarskiego lub serwisu. Bardzo łatwo przeliczyć się przy obliczaniu skali lub zwyczajnie przeszacować swoje umiejętności jazdy. Jeżeli przy upadku nasze narty się nie wypną – może się to skończyć poważną kontuzją.
Technologia wiązań
Składają się one z przedniej i tylnej części. Ta pierwsza gwarantuje nam, że but bezpiecznie wypnie się w bok. Tylna natomiast zabezpiecza wypięcie się buta do góry. FISCHER SKI w swoich wiązaniach proponuje następujące technologie:
- Diagonal heel – tylnia część wiązania rusza się na boki
- Diagonal Toe – Zwolnienie działa w 180° i reaguje prawie we wszystkich kierunkach upadku. Chroni więzadła i ścięgna – szczególnie w kolanie.
- FRP – Cztery rolki i pasek wspomagający wypięcie z wiązania w krytycznym momencie.
- AFS – Silikonowy/plastikowy pasek wspomagający wypięcie się buta z wiązania w krytycznym momencie. Stosowane w modelach wiązań Fischer RS.
- ABS – Ruchome wąsy wspomagające wypięcie się z wiązania podczas upadku. Znajdziecie między innymi w wiązaniach RC4, które sś stosowane w grupie nart Worldcup.
- Freeflex Pro – Tylna część płyty jest niezależna co pozwala na swobodną pracę narty.
Bardziej zaawansowanym narciarzom polecamy wiązania, które mają regulowany środek ciężkości. Dzięki temu płynniej będziemy wchodzić w skręty. W wiązaniach narciarskich niekiedy stosowane są też tak zwane podstawki. Specjalna płytka, która jest zamontowana pomiędzy nartą a wiązaniem ma wysokość od 2 do 3 cm, będzie szczególnie pożądana przy ostrej jeździe carvingowej. Płytka zapobiega możliwości zahaczenia butem o śnieg, gdy bardzo nisko wchodzimy w zakręty.
Po wiązania warto wybrać się do specjalistycznych sklepów narciarskich. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami MCK Sport, którzy pomogą Wam dopasować najlepszy model.