Gdy myślimy o ubraniu na rower, to musi się ono składać z następujących elementów: kasku, koszulki, spodenek, butów, rękawiczek, kurtki lub bluzy oraz okularów.

Ubranie na rower

Ubranie na rower – jaki powinien być kask rowerowy?

Kask jest jednym z najważniejszych elementów stroju kolarza. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny kask na rower. Powinien być on idealnie dobrany do Twojej głowy.
Dlatego przed zakupem kasku rowerowego warto zmierzyć obwód głowy oraz spojrzeć w tabelę rozmiarów stworzoną przez producenta.

Dobrze jest wybrać kask rowerowy z wbudowaną regulacją, ponieważ pozwoli ona bardzo dokładnie dopasować kask do głowy i będzie zapobiegała przesuwaniu się go w czasie jazdy.
Najlepszym wyborem jest regulacja bezstopniowa, na przykład w postaci pokrętła.

Ubranie na rower – jak wybrać koszulkę dla rowerzysty?

Największym błędem popełnianym przez rowerzystów, w szczególności tych rekreacyjnych, jest jazda na rowerze w T-shirtach wykonanych z bawełny. Ten materiał bardzo intensywnie wchłania pot i źle radzi sobie z jego odparowywaniem.
Oznacza to, że już po kilku kilometrach koszulka będzie całkowicie przepocona, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na komfort jazdy.

Koszulka dla rowerzysty powinna być wyprodukowana z przewiewnego materiału, który będzie dobrze odprowadzał pot z ciała. W dodatku powinna być dobrze dopasowana do ciała.
Najlepiej jest wybrać taki model koszulki na rower, który jest dłuższy z tyłu, ponieważ będzie chronił plecy przed wyziębieniem.

Ubranie na rower

Ubranie na rower – jakie powinny być spodenki rowerowe?

Jeżeli zamierzasz przemierzać na rowerze dziesiątki kilometrów, to z pewnością przydadzą Ci się spodenki obcisłe z miękką wkładką. Taka żelowa wkładka zapobiegnie bólowi pośladków i krocza, a także otarciom ud.

Jeżeli jeździsz tylko rekreacyjnie, to możesz zdecydować się na spodenki rowerowe bez wkładki. Takie spodenki na rower nie mogą krępować ruchów nóg.
Nie mogą być ani zbyt ciasne, ani zbyt rozciągliwe, ponieważ będą wymuszały nienaturalną pozycję miednicy, a w dłuższym okresie spowoduje to bóle kręgosłupa.

Gdy jeździsz na rowerze w zimie przy niskich temperaturach, to musisz zadbać o odpowiednie docieplenie kolan. Wtedy warto wybrać spodnie ze ściągaczem u dołu, które nie będą się wkręcały w szprychy rowerowe.

Ubranie na rower

Ubranie na rower – jakie wybrać rękawiczki rowerowe?

Komfortowe rękawiczki rowerowe są bardzo przydatne podczas długich przejażdżek na rowerze. Zapewniają one ochronę przed otarciami rąk, stabilny chwyt.
Natomiast żelowe wkładki amortyzują wstrząsy przenoszone na kierownicę. Niektóre modele rękawiczek rowerowych mają również powierzchnię chłonną w okolicy kciuka, która pozwala na otarcie potu z twarzy.

Ubranie na rower

Przykładowa ubrania rowerowe na MCKSport.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby przejść do ubrań rowerowych dostępnych na stronie MCKSport.pl!

Tagi: ,