Gdy kupujesz sprzęt narciarski lub snowboardowy, to najpierw zastanawiasz się nad tym, jaką deskę wybrać, później szukasz odpowiednich modelów butów i kurtek, a o goglach narciarskich kompletnie zapominasz.
To błąd! Gogle na narty są bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego narciarza. Podpowiemy Ci na, co zwrócić uwagę, gdy kupujesz gogle narciarskie i przed czym mogą Cię one skutecznie ochronić.

Gogle na narty

Przed czym chronią gogle na narty?

Może Ci się wydawać, że zamontowana w szybce ramka, będzie Cię chroniła tylko przed zbyt intensywnym słońcem. Jednak jest jeszcze kilka powodów, żebyś kupił sobie dobre gogle na narty. Gdy jedziesz na nartach lub na desce snowboardowej, to poruszasz się bardzo dynamicznie, a w kierunku Twoich oczu wieje zimny, lodowaty wiatr.

To właśnie opady atmosferyczne oraz obecność innych użytkowników na stoku powodują, że wokół Twojej twarzy unoszą się drobinki lodu oraz śnieg. Gdy wpadną one do Twoich oczu, to może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie gogli na narty, które będą miały soczewki z odpowiednimi filtrami UV, dopasowane do warunków na stoku.

gogle head

Jakie są dostępne kategorie szkieł?

Szyby w goglach na narty podlegają kategoryzacji, jeżeli chodzi o poziom przepuszczalności światła.

Gdy kupujesz gogle renomowanych firm, takich jak na przykład Head, czy Smith, to masz pewność, że ochronią one Twoje oczy przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Przy wyborze gogli na narty, powinieneś zwrócić również uwagę na warunki oświetleniowe, w których będziesz się poruszał.

HEAD

Gogle na narty – na jakie kategorie się dzielą?

  • Kategoria S4 – gwarantuje najlepszą ochronę oczu, te gogle na narty przeznaczone są na najbardziej nasłonecznione dni, będą przydatne przy turystyce lodowej.
  • Kategoria S3 – w tych soczewkach przepuszczalność światła wynosi od 8 do 18 procent. Są one odpowiednie na jasne i bezchmurne dni.
  • Kategoria S2 – te szyby przepuszczają od 18 do 43 procent światła, są odpowiednie do jazdy przy lekkim zachmurzeniu.
  • Kategoria S1 – gogle należące do tej kategorii przepuszczają od 43 procent do 80 procent światła. Są przeznaczone do jazdy w nich w pochmurne dni oraz gdy zapada zmrok.
  • Kategoria S0 – gogle na narty z takimi soczewkami przepuszczają od 80 do 100 procent światła. Są przeznaczone do jazdy w nich nocą, po nieoświetlonym stoku.
Gogle narciarskie Head

Czym różnią się soczewki wymienne i fotochromatyczne?

Warto jest zainwestować w gogle na narty z wymiennymi soczewkami, ponieważ dzięki temu zawsze będziesz mógł dopasować ich kategorię do warunków panujących na stoku.

Alternatywą dla wymiennych soczewek w goglach na narty są soczewki fotochromatyczne, czyli takie które rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od ilości światła. Soczewki fotochromatyczne zazwyczaj są dopasowane do kategorii od S1 do S3.

Przykładowe gogle na narty  na MCKSport.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby zobaczyć gogle na narty dostępne na stronie MCKSport.pl.

Tagi: , ,