Na samym początku musisz mieć świadomość, że każde ubranie termoaktywne jest odzieżą termiczną. Jednak nie każda odzież termiczna jest termoaktywna.

Pewnie już nie raz zetknąłeś się z zamiennym stosowaniem tych dwóch pojęć. To powszechnie robiony błąd, ponieważ odzież termiczna i odzież termoaktywna posiadają zupełnie odmienne funkcje.

Czym się różnią? Kiedy będzie Ci potrzebna termiczna, a kiedy termoaktywna odzież?

Odzież termiczna Loffler

Odzież termiczna – co to takiego?

Odzieżą termiczną nazywa się ubrania, które chronią przed chłodem oraz zbytnim wyziębieniem organizmu. Tego rodzaju ubrania są polecane na okres późnej jesieni, zimy oraz przedwiośnia.

Poza ochroną przed zimnem odzież ta ma za zadanie chronić przed deszczem, śniegiem i bardzo silnym wiatrem.

Jakie cechy charakterystyczne ma odzież termiczna?

Odzież ta wyróżnia się tym, że zagwarantuje Ci bardzo wysoki poziom izolacji cieplnej.

Jest on znacznie wyższy niż w zwykłych ubraniach. Odzież termiczną zazwyczaj produkuje się z materiałów o gęstej oraz grubej strukturze, które gwarantują organizmowi ochronę przed wychłodzieniem.

Do standardowej odzieży termicznej można zaliczyć między innymi: bluzy polarowe, swetry wełniane, grube bluzy bawełniane, oraz ocieplane kurtki.

Bardzo dużym minusem odzieży termicznej jest tak, że nie daje ona możliwości odpowiedniej wentylacji, w przeciwieństwie do odzieży termoaktywnej.

Sam doskonale wiesz, że gdy spocisz się w wełnianym swetrze, to pot nie będzie odprowadzany na zewnątrz, a na plecach będziesz czuł nieprzyjemną wilgoć. W dodatku szybko zaczniesz marznąć i możesz się przeziębić.

Właśnie dlatego odzież termiczna nie jest polecana do uprawiania w niej sportu na świeżym powietrzu. Jeżeli jesteś sportowcem i trenujesz również zimą, to polecamy Ci zakup dobrej jakości odzieży termoaktywnej.

Odzież termiczna nie jest odpowiednia dla sportowców

Odzież termoaktywna to charakterystyczny typ odzieży funkcyjnej. Z jednej strony wspiera ona organizm w zachowaniu stałej temperatury ciała, a z drugiej bardzo dobrze chroni przed wilgocią i odprowadza pot na zewnątrz.

Każda bluza lub koszulka termoaktywna będzie zapewniała bardzo dobrą izolację cieplną, a co za tym idzie, spełnia wymagania odzieży termiczniej, a jednocześnie zagwarantuje wyjątkowo wysoki poziom wentylacji.

Odzież termoaktywna produkowana jest z charakterystycznych materiałów. Mogą to być materiały syntetyczne, takie jak na przykład poliamid, polipropylen, albo naturalne materiały pochodzenia zwierzęcego na przykład wełna merynosów.

Przykładowa odzież na MCKSport.pl

Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij ten akapit, aby przejść do odzieży termicznej dostępnej na  stronie MCKSport.pl!

Tagi: , ,