Przy wyborze butów do tenisa bardzo ważne jest określenie swojego podbicia stopy. Jeżeli chcesz przekonać się, jakie masz podbicie, to wykonaj tak zwany test wodny. Polega on na odciśnięciu mokrej stopy na suchym podłożu.

Gdy Twoja stopa jest odpowiednio wysklepiona, to pozostawi ona ślad, w którym wewnętrzna część stopy jest odrobinę wydrążona. Natomiast stopa z pronacją odbije się całkowicie na płasko. Natomiast stopa z supinacją będzie odciśnięta za mocno. Na wierzchu stopy pojawi się specyficzne wybrzuszenie.
Dobrze dobrane buty do tenisa znacznie zmniejszają ryzyko kontuzji oraz minimalizują naprężenia, które powstają w stopach podczas gry na korcie.

buty do tenisa

Czym różnią się poszczególne podbicia stopy?

  • Pronacja – jest to naturalny ruch stopy do wewnątrz, który zawodnik wykonuje podczas poruszania się po korcie. Pronacja jest pomocna w zamortyzowaniu wstrząsów w czasie kontaktu stopy z nawierzchnią kortu,
  • Supinacja – jest to naturalny ruch stopy do wewnątrz. Zawodnik powinien go wykonywać w czasie upadku na piętę.
  • Stopa neutralna – tego typu stopa nie skręca nadmiernie do wewnętrznej strony ani nie przetacza się zewnętrzną krawędzią.
Buty do tenisa Head

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy pronacją a supinacją?

Wynika to stąd, że przykładowo duża pronacja prowadzi do destabilizacji stopy oraz negatywnie wpływa na biomechaniczną wydajność nogi. Bardzo mocno obciążone są wtedy stawy biodrowe i kolanowe.

Jeżeli cierpisz na dużą pronację, to powinieneś wybierać takie modele obuwia do tenisa, które są maksymalnie trzymające lub sztywnie amortyzujące.
Natomiast mała pronacja, czyli supinacja może prowadzić do kontuzji związanych ze wstrząsami w czasie chodzenia, biegania lub skakania.
Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny wybierać buty do tenisa odpowiednio amortyzujące i podtrzymujące stopę.
Natomiast zabronione dla nich są buty tenisowe z wkładkami o podwójnej gęstości, ponieważ tylko nasilają one problemy ze stopami.

Buty do tenisa

Jak dobrać buty do tenisa do podbicia stopy?

Cała trudność, jeżeli chodzi o to zagadnienie, polega na tym, że producenci bardzo rzadko informują użytkowników o tym, dla jakiego typu stopy przeznaczony jest konkretny model butów do tenisa.

Dobrym rozwiązaniem jest czytanie recenzji na specjalistycznych portalach. Wtedy będziesz wiedział, czy konkretny model buta, na przykład Head Sprint SF Men Black Teal, wyprodukowany z materiału SuperFabric o podwyższonej elastyczności, jest dla Ciebie optymalny.
Ten model obuwia wyróżnia się również wbudowanym systemem chłodzącym HEAD COOLING.

Przykładowe buty do tenisa na MCKSport.pl

Chcesz zobaczyć wszystkie buty do tenisa? Kliknij ten akapit, aby przejść do butów tenisowych dostępnych na stronie MCKSport.pl!

Tagi: , , ,