Częstochowa

W Częstochowie znajduje się kilka szlaków turystycznych. Najważniejszym z nich jest I Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Biegnie przez następujące punkty: Częstochowa – Mirów – Kusięta – Olsztyn – Zrębice – Krasawa – Suliszowice – Ostrężnik – Czatachowa – Żarki – Niegowa – Mirów – Bobolice – Zdów – Podlesice – Morsko – Podzamcze – Pilica – Smoleń – Bydlin – Rabsztyn – Pieskowa Skała – Ojców – Krakó. Jego łączna długość to 165 km.

W Częstochowie są jeszcze następujące szlaki turystyczne:

  • II Jurajski Szlak Rowerowy Zygmunta Krasińskiego,
  • III Jurajski Szlak Rowerowy Olsztyński,
  • IV Jurajski Szlak Rowerowy Olsztyński Dębowcówka,
  • Szlak Jury Wieluńskiej,
  • Szlak Orlich Gniazd,
  • Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty – Wrzesień 39.

Częstochowa jest położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej nad Wartą. Miasto historycznie należy do Małopolski. W mieście jest kościół i klasztor na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Częstochowa jest duchową stolicą naszego kraju. Częstochowa powstała w XI wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1220 roku. W latach 1370-1393 Częstochowa była lennem Władysława Opolczyka. W 1382 roku ufundował on klasztor paulinów. Częstochowa otrzymała prawa miejskie między 1370 a 1377. W 1502 roku miała miejsce lokacja na prawie magdeburskim. Klasztor w XVII wieku przemianowano na twierdzę. Skutecznie jej broniono w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku. W II rozbiorze Polski Częstochowa trafiła do Prus. Na początku były: Stara Częstochowa i Częstochówka. Połączono je w dniu 19 sierpnia 1826 roku. W 1819 roku został też wytyczony przez inżyniera wojskowego Jana Bernharda najważniejszy trakt miejski, czyli Aleja Panny Maryi (obecnie Aleja Najświętszej Maryi Panny).

Stoki narciarskie w okolicach Częstochowy

Najbliżej położone ośrodki narciarskie to Góra Kamieńska, Morsko, Cisowa i Smoleń. Wszystkie znajdują się mniej więcej 70 km od Częstochowy. Góra Kamieńska znajduje się na terenie powiatu radomszczańskiego. Najważniejszym punktem dla narciarzy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Atutem tego miejsca jest duży parking, na 500 samochodów.
W samej Częstochowie niestety nie ma stoków narciarskich, ale w promieniu 70 km można znaleźć kilka ciekawych obiektów. Pierwszym z nich jest Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Morsko Plus. Jest on zlokalizowany na południowy-wschód od Częstochowy, w bardzo malowniczej jurajskiej gminie Włodowice w powiecie zawierciańskim. W ośrodku są trzy trasy zjazdowe przeznaczone dla początkujących oraz średnio zaawansowanych. Trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone, ratrakowane i doskonale przygotowane. Duży stok ma długość około 400 metrów. Pozostałe warte uwagi miejsca w okolicy to: Stacja Narciarska Cisowa, Smolen-ski (stacja narciarska rodzinna w Smoleniu).

MCK Sport- raj dla narciarzy

Znajdziesz tutaj bardzo duży wybór:

  • gogli narciarskich,
  • kurtek narciarskich damskich oraz
  • nart biegowych.

Sklep ma w swojej ofercie odzież i akcesoria sportowe w atrakcyjnych cenach.
Polecamy zajrzeć do naszego sklepu. Znajdziesz tutaj między innymi dobre narty renomowanych firm. Zapraszamy!

Znajdujesz się aktualnie w: