Województwo świętokrzyskie jest położone w południowej części centralnej Polski. Czy znajdą się tutaj jakieś ciekawe szlaki rowerowe? W tym regionie jest ponad 2000 km szlaków i ścieżek rowerowych o dużym zróżnicowaniu przyrodniczym. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu na wycieczkę na dwóch kółkach może wybrać się każdy, niezależnie od wieku i kondycji.
Najważniejszym szlakiem rowerowym w województwie świętokrzyskim jest „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo„. Przebiega on przez pięć województw. Są to: : warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i oczywiście świętokrzyskie. Szlak zaczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich. Łącznie rozciąga się przez 38 powiatów oraz 144 miast i gmin. Jego długość to ponad 2079,5 km. W województwie świętokrzyskim szlak biegnie przez następujące miejscowości: Sandomierz – Klimontów – Ujazd – Raków – Kielce – Oblęgorek – Sielpię Wielką – Końskie. Dla osób, które mają naprawdę bardzo dobrą kondycję, polecamy krótki szlaki wyznaczone przez strome stoki Telegrafu czy Pierścienicy.
Jakie wyciągi narciarskie znajdują się w województwie świętokrzyskim?
Góry Świętokrzyskie są wręcz idealnym miejscem dla miłośników białego szaleństwa. W tym województwie znajduje się kilkanaście wyciągów narciarskich. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze, znajdą tutaj coś odpowiedniego dla siebie. Prawie wszystkie stoki mają sztuczne naśnieżanie oraz oświetlenie. Wiele ośrodków ma swoje wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie. W okolicy znajduje się też całkiem niezła baza noclegowa. Można wybierać spośród: gospodarstw agroturystycznych, schronisk młodzieżowych, kwater prywatnych i hoteli. Pierwsze ważne dla narciarzy miejsce to góra Telegraf (406 m n.p.m.) w Kielcach. Ośrodek znajduje się przy ul. Narciarskiej 6. Jest tutaj orczyk podwójny. Trasa ma długość 500 m i szerokość 40 m. Różnica poziomów to 100 m. Stok w niektórych miejscach jest wyjątkowo stromy. Obok umiejscowiony jest niewielki wyciąg dla dzieci oraz dla osób początkujących. Ma on długość 180 m, a różnica poziomów to tylko 30 m. Stok jest oświetlony i posiada sztuczne naśnieżanie. Przy dolnej stacji jest serwis narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu. Znajduje się tu również karczma i duży parking. Jest to obiekt narciarski naprawdę bardzo godny polecenia.
Pozostałe miejsca dla narciarzy, które dobrze jest odwiedzić to: góra Pierścienica (365 m n.p.m.), „Szwajcaria Bałtowska”, Miejska Góra (426 m n.p.m.) w Bodzentynie, ośrodek narciarski góra Otrocz (372 m n.p.m.).
Gdzie można kupić profesjonalny sprzęt dla narciarzy?
W naszym sklepie oferujemy kurtki narciarskie męskie, narty zjazdowe, narty biegowe oraz wiele innych akcesoriów, które przydadzą się wszystkim narciarzom, niezależnie od stopnia ich zaawansowania.